Tag : Мундобаскет

Кошарка Спорт

После Ѓорѓевиќ, уште еден „удар“ за српската репрезентација!

Слободен печат
Марко Симоновиќ добро му оди на клупски план, еден од најзаслужните што Цедевита после едно продолжение го совлада ФМП и се пласираше во полуфиналето на...
Кошарка Спорт

МУНДОБАСКЕТ Антиќ за „Слободен печат“: Аргентина ме потсети на нашата „бајка“ од 2011

Фидан Коминовски
Ексклузивно за „Слободен печат“ првиот човек на македонската кошарка, Перо Антиќ, кој после завршувањето на неодамнешното Светско првенство во Кина ги сподели своите импресии од...
Кошарка Спорт

Американците сфатија дека се избламираа на Мундобаскетот

Слободен печат
Мундобаскетот заврши со триумф на селекцијата на Шпанија, но главна приказна од ова натпреварување е катастрофалниот пласман на САД. Кошаркарите на САД кои настапија без...
Кошарка Спорт

По „неуспехот“ на Србија, Богдановиќ го цитираше Џордан! (ФОТО)

Слободен печат
– Можеби јас сум виновен. Ова е само почеток…Нема изговори – напиша Богдановиќ на Твитер. Тие се фактички се воведните зборови од една реклама на...
Кошарка Спорт

„Бледа“ Аргентина, Шпанија е новиот светски шампион! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во денешното финале на Мундобаскет 2019 во Кина, поточно во Пекинг фантастичната „фурија“ со убедлив резултат 95:75 ја совлада непрепознатливата аргентинска репрезентација. Претходно во борбата...
Кошарка Спорт

Поранешен македонски селектор на клупата на Србија!?

Слободен печат
После завршувањето на настапот на Светското првенство во Кина и освојувањето на петтата позиција, селекторската клупа веднаш ја напушти Александар Ѓорѓевиќ после пет поминати години....
Кошарка Спорт

Австралија „прокоцка“ +15: Втора бронза за Французите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Французите славеа победа во мечот за бронзениот медал со резултат 67:59 против селекцијата на Австралија. Популарните „кенгури“ за првпат во својата историја се најдоа помеѓу...
Кошарка Спорт

Наместо со медал, Србите завршија како петти на Мундобаскетот во Кина

Слободен печат
Иако на Светското првенство во Кина, кошаркарите на Србија допатуваа со највисоки амбиции кои досегнуваа до светското злато, на крајот мора да се задоволат со...
Кошарка Спорт

Брајант: Ќе биде се потешко за САД да доминира

Слободен печат
Кошаркарите на САД со победата над Полска од 87:74 го освоија седмото место на Мундобаскетот во Кина.  Американците на СП во Кина дојдоа како бранители...
Кошарка Спорт

Луис Скола како пример: Кој е сега „лудакот“? (ВИДЕО)

Слободен печат
В недела (15 септември) од 14.00 часот ќе се игра финалето на Светското првенство во Кина помеѓу репрезентациите на Шпанија и Аргентина, единствените без пораз...