Комплетната германска репрезентација во бокс позитивна на корона

Репрезентацијата се заразила на подготовките во Ленгерфелд во Австрија, а позитивни на коронавирус се 19 боксери и седум тренери, јавува германската новинска агенција ДПА.

– За среќа нема сериозен случај, односно немаме заразен во тешка состојба. Некои од заразените имаат благи симптоми на ковид-19, а најголем дел немаат никакви симптоми – изјави спортскиот директор на репрезентацијата, Михаел Милер.

Сите боксери моментно имаат лесни тренинзи во хотелот во кој се наоѓаат во карантин бидејќи никој од боксерите нема симптоми на ковид-19. Целата репрезентација наредните 14 дена ќе останат во карантин во хотелот, а по враќањето во Германија, ќе бидат повторно тестирани пред да ги продолжат подготовките.

– Имаме свое хотелско крило за нас, сопствена кујна како и посебен влуз. Боксерите имаат контакт само меѓу себе – потенцира Милер.

Прочитајте и...  Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Поврзани вести

Алиоски од клупата го гледаше поразот на Лидс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пирло: Дибала е голем шампион и наскоро ќе биде на терените!

Слободен печат

Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Слободен печат

Лацио повторно во ЛШ: УЕФА потсети на мајсторијата на Пандев против Реал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Слободен печат

Солскјер изненади со списокот на играчи пред дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар