Кербер во „аут“, Федерер ита кон 100 победа на Вимблдон

Федерер ја оправда фаворитската улога против 169 играч на светот, најнеизвесно беше во вториот сет кој што Швајцарецот го доби во тај-брејк.

За великанот ова е 97 победа на терените во „Вимблдон“, до јубилејната „стотка“ ќе дојде ако обезбеди пласман во полуфиналето на грен слем турнирот во Лондон.

Нареден ривал ќе му биде Пуј кој во француската пресметка го елиминираме Барер со 6:1, 7:6 (0) и 6:4.

Прочитајте и...  Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Во останатите досегашни дуели во машка конкуренција победи забележаа уште Џонсон, Милман, Квери, Струф, Еванс, Кукушкин, Нишокори, Цонга, а Чилиќ загуби од Соуза со 3:0.

Кај жените триумфи имаа Гергес, Конта, Бертенс, Суарез Наваро, Квитова, Риске, Стрицова, Стивенг, Ванг К., Дарт, Барти, а елиминирана е бранителката на титулата од минатата година, Кербер од Дејвис со 2:1.

Прочитај повеќе

Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Слободен печат

Мануел Пелегрини нов тренер на Бетис

Слободен печат

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат

Солскјер: Погба? Се надевам дека ќе останат најдобрите!

Слободен печат

Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Слободен печат

Премиер лигата: Дали шампионот Ливерпул ќе го надмине рекордот на Сити?

Слободен печат

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат