Tag : Вимблдон

Останатo Спорт

Вимблдон дебело ќе го наплати откажувањето, бара повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат
Неофицијалното светско првенство во тенис, Вимблдон, годинава нема да се игра поради пандемијата на коронавирусот. Ова е прво откажување на Вимблдон по Втората Светска војна...
Останатo Спорт

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат
Организаторите на најстариот грен слен турнир, Вимблдон, вчера и официјално го откажаа овогодинешното издание поради пандемијата на коронавирусот. Од Ол Ингланд клубот порачаа дека 134....
Останатo Спорт

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат
На денешен ден пред 13 години, во овој момент најдобриот тенисер на светот, го освои мастерсот во Мајами. Тоа му беше првата титула на Новак...
Останатo Спорт

Откажан Грен слем турнирот „Вимблдон“

Слободен печат
Поради пандемијата на коронавирусот откажано е годинашното издание на „Вимблдон“, кое требаше да се одржи во првата половина на јули, објавија организаторите. Тоа требаше да...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ нема да ја брани титулата на Вимблдон, се откажува и најпрестижниот турнир?

Слободен печат
Организаторите на најголемиот тениски турнир, Вимблдон, подготвуваат алтернативни сценарија доколку пандемијата со коронавирусот продолжи да се шири низ целиот свет, а со тоа и во...
Останатo Спорт

Федерер призна дека плачеше поради Ѓоковиќ!

Слободен печат
Роџер Федерер (38) беше многу блиску до победа и нова грен слем титула, но пропушти две шанси кога сервираше за шампионскиот пехар во петтиот сет,...
Останатo Спорт

Федерер одлучи: Ќе играм на Вимблдон, а потоа…

Слободен печат
Рожер Федерер конечно откри кога планира да замине во пензија. Швајцарецот засега потврди дека ќе настапи на неговиот омилен грен слем турнир, Вимблдон, идната година....
Останатo Спорт

Федерер: Имав кошмари по поразот во финалето на Вимблдон

Слободен печат
Рожер Федерер по пауза од еден месец се враќа на тениските терени. Тој ќе игра на Мастерс турнирот во Синсинати, и ова ќе биде негов...
Останатo Спорт

Кирјос продолжува да го провоцира Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат
Од почетокот на пролетта, во пресрет на грен слем турнирот „Ролан Гарос“ во Париз, Кирјос (24) како да е опседнат од ликот и делото на...
Еспресо Шоу биз

Ужива во Хрватска: Новак Ѓоковиќ од птичја перспектива (ФОТО)

Слободан печат
Бројни фанови му оставија лавина од позитивни коментари… Откако го освои Вимблдон, Новак Ѓоковиќ се одмара во Хрватска заедно со својата сопруга Јелена. Тие ја...