Tag : роџер федерер

Останатo Спорт

Федерер призна дека плачеше поради Ѓоковиќ!

Слободен печат
Роџер Федерер (38) беше многу блиску до победа и нова грен слем титула, но пропушти две шанси кога сервираше за шампионскиот пехар во петтиот сет,...
Останатo Спорт

Крај и за Федерер, елиминиран од 78 играч на светот! (ВИДЕО)

Слободен печат
Григор Димитров (78, АТП) после пет сета со 3:6, 6:4, 3:6, 6:4 и 6:2 го елиминираше еден од фаворитите за освојување на „УС Опен“. Тоа...
Останатo Спорт

Федерер четвртфиналист, УС Опен продолжува без Барти

Слободен печат
Белгиецот немаше никакви шанси против фаворитот кој во четвртфиналето ќе игра со подобриот од пресметката Димитров-Ди Минаур. Во првите две кола на грен слем турнирот...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ го дозна првиот ривал, дерби на стартот на „УС Опен“

Слободен печат
Бранителот на титулата на „УС Опен“, во втората рунда ќе игра со подобриот од пресметката Сем Квери – Хуан Игнасио Лондер. Останатите двајца исто така...
Останатo Спорт

Надал го надмина рекордот на Федерер

Слободен печат
Шпанскиот тенисер Надал ја запиша 379 мастерс победа во својата кариера и така го надмина рекордот на Роџер Федерер. Швајцарецот застана на 378 триумфи на...
Останатo Спорт

Симева: Мојот сон е настап на грен слемови, освојувам ВТА турнири!

Слободен печат
На државното сениорско првенство Симева во женска конкуренција беше поуспешна од Јана Стојанова со резултат 2:0 по сетови 6:1 и 6:4. Исто така на терените...
Останатo Спорт

Кирјос продолжува да го провоцира Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат
Од почетокот на пролетта, во пресрет на грен слем турнирот „Ролан Гарос“ во Париз, Кирјос (24) како да е опседнат од ликот и делото на...
Останатo Спорт

Кербер во „аут“, Федерер ита кон 100 победа на Вимблдон

Слободен печат
Федерер ја оправда фаворитската улога против 169 играч на светот, најнеизвесно беше во вториот сет кој што Швајцарецот го доби во тај-брејк. За великанот ова...
Останатo Спорт

Надал ужива во Париз, Ѓоковиќ го фаќа нервоза

Слободен печат
Ѓоковиќ заедно со Тим одбија да се вратат на теренот поради неидеалното време за игра и одлучија да го напуштат тенискиот комплекс. Како што тениските...
Останатo Спорт

Кој ќе го запре Надал, „прегазен“ Федерер! (ВИДЕО)

Слободен печат
За Надал ова ќе биде 12 финале на Отвореното првенство на Франција и ќе се бори за трофејот против победникот од втората полуфинална пресметка Новак...