Кардиолог открива: Спиењето во оваа положба може да влијае на здравјето на срцето

Фото: Пекселс/ ketut-subiyanto

Познато е дека квалитетниот сон е неопходен за добро здравје, особено за здравјето на срцето. Истражувањата покажаа дека лошиот сон може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и други срцеви заболувања. Но, дали знаевте дека положбата во која спиеме исто така игра улога за здравјето на срцето?

„Спиењето на левата страна може да предизвика суптилни промени во положбата на срцето. На некои луѓе дури им е непријатно да спијат на левата страна, особено ако имаат срцева слабост или неодамна им бил вграден пејсмејкер“, вели кардиологот Леонард Ганц за „Превеншн“.

Позицијата на спиење може да влијае и на одредени симптоми

„Палпитацијата и абнормалните отчукувања на срцето може да бидат позабележителни кај некои луѓе кои лежат или спијат на левата страна. Сепак, не е јасно дали лежењето на левата страна ги зголемува шансите за развој на аритмија и влијае на прогресијата на болеста“, додаде д-р Ганц.

Затоа кардиологот ги советува оние кои чувствуваат некакви промени во работата на срцето при лежење на левата страна, да изберат поинаква положба. Оние кои страдаат од рефлукс на киселина може да имаат корист од спиењето на левата страна, според лекарите.

Која е најдобрата положба за спиење за здравјето на срцето?

Во овој момент, нема доволно истражувања за да се докаже која положба на спиење е најдобра за здравјето на вашето срце ако немате срцеви заболувања. Најважно е добро да се одморите. Она што е познато е дека лежењето на грб може да го влоши пулмоналниот едем кај луѓето со конгестивна срцева слабост. Некои луѓе со срцева слабост велат дека е потешко да дишат кога лежат или спијат на левата страна.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот