-2 C
Скопје

Tag : спиење

Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Зошто повеќето луѓе не се сеќаваат на своите соништа?

Слободен Печат
Начинот на кој се формираат нашите соништа остана мистерија во научните кругови. Денес знаеме дека нашиот мозок конструира соништа од нашите спомени кои се присутни...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да спиете со перница под главата?

Слободен печат
Спиењето со перница можеби не е најдобриот начин за релаксација бидејќи може да влијае на вашето тело и расположение. Покрај тоа, многумина се согласуваат дека...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Како да станете личност што ги сака утрата: Практични совети за промена на вашиот хронотип

Слободен Печат
Низ лавиринтите на вашата ДНК, постојат гени кои силно влијаат на тоа дали сте личност што ги сака утрата или повеќе ја претпочитате ноќта. Исто...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Пет производи што смеете да ги јадете и пиете на полноќ

Слободен печат
Колку пати ви се случило да огладнете доцна навечер, но веднаш ви текнува дека безброј пати имате прочитано дека по 19 часот не е здраво...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Немојте да спиете во оваа позиција: Предизвикува голем број здравствени проблеми

Слободен Печат
Многу луѓе сакаат да спијат на стомак, но не се свесни колку е штетно за `рбетот. Експертите по медицина едногласно се согласуваат дека спиењето на...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Неколку работи кои среќните парови ги прават пред спиење

Слободно време
И додека сите ја споменуваме хигиенската рутина, читањето книги и подготовките за наредниот ден, што е со навиките кои емоционално ве исполнуваат? Како што пишува...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Погледнете како губењето на само 30 минути сон во работните денови влијае на здравјето!

Слободен Печат
Губењето на само 30 минути сон за време на работните денови може да има долгорочни ефекти врз телесната тежина и метаболизмот, покажува студијата нарачана од...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат
Ако имате проблем со спиењето, упатете се во кујната пред да посегнете по вашите лекови. Некои намирници можат да ви помогнат полесно да заспиете и...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Внимавајте како спиете: Позицијата влијае на вашиот сон!

Васко Спасоски
Да се ​​има добро и правилно држење на телото, ноќ и ден, значи да се одржи главата во правилна положба во однос на остатокот од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат
Некогаш е вистинска болка да заспиете. Проблемите и стресот можат да бидат причина за непроспиени ноќи за време на кои се чини дека исклучувањето на...