Капитенот Ѓоргиев удри по ОФМ за смената на селекторот: Срамота и греота е

Капитенот на одбојкарската репрезентација на Македонија, Никола Ѓоргиев е разочаран од одлуката на Одбојкарската федерација на Македонија да го смени селекторот Никола Матијашевиќ пред претстојниот настап на Европското првенство.
Управниот одбор на ОФМ денеска одлучи да го раскине договорот со селекторот Матијашевиќ и на негово место да го постави Душко Николиќ.
За Ѓоргиев оваа одлука на ОФМ е срамотна и греотна бидејќи репрезентацијата под палката на Никола Матијашевиќ ги оствари најголемите успеси во историјата, играше на ЕП пред две години, а летово по втор пат ќе биде дел од континенталниот собир.
„Срамота и греота е! Две Европски првенства, а пред четири години сонувавме за ЕП. Изгледа со некои луѓе во ОФМ сѐ е можно. Браво!“, напиша Ѓоргиев на својот профил на Фејсбук.

Николиќ е нов селектор на македонската одбојкарска репрезентација

 

Видео на денот