Како вашите деца да бидат безбедни во вода: Бидете тука цело време, ДЕЦАТА СЕ ДАВАТ ТИВКО!

Доколку имате мали деца, до ова морате да се придржувате без исклучоци. Не ги оставајте децата без надзор ни на секунда. Децата се дават тивко.

Пливањето во базените може да биде многу забавно, но родителите мораат да се придржуваат до овие правила, без исклучок.

Никогаш не ги оставајте децата сами во близина на вода.

Кога децата се мали, непливачи или полупливачи, секогаш мораат да ви бидат на дофат на рака, попрецизно, секогаш морате да биде доволно блиску за да можете да ги допрете со рака.

Доколку детето се капе во базенче на пумпање кога ќе завршите со капењето, задолжително од базенот извадете ги сите играчки, бидејќи играчката која плови може да го привлече вниманието на детето кое може да се обиде да ја дофати и кога вие не сте во близина.

Прочитајте и...  Се породи ќерката на Дино Дворник: Познатата блогерка сега ќе пие пиво! (ФОТО)

Базенчињата на пумпање можат да бидат сериозно опасни за децата помлади од пет години.

Овие базени не мoжете да ги оградите, и затоа најдобра мерка е секогаш, ама буквално во секој момент да сте до детето.

Ниту секунда, ниту минута, ни дел од секунда да не се двоите од вашето дете.

Кога ќе завршите со играњето, испразнете го базенчето и оставете го да се исуши, а за секое следно пливање потребна е свежа вода, стоената вода, доколку нема филтри, специјални средства за дезинфекција и сл. е плодно поле за бактерии.

Доколку базенот во вашиот двор е голем, правилата се уште постоги, вие мора да бидете со вашето дете постојано во водата.

Прочитајте и...  Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Имајте во предвид дека гумата за пливање или пак мускулите воопшто не се никаква сигурност, доколку не сте во близина.

Децата можат да се удават и во плитко базенче или кадичка за помалку од 20 секунди. Доволни се само неколку сантиметри вода.

Децата се дават тивко, без прскање и борба со водата, без мафтање со рацете.
Никогаш не ги оставајте сами во вода, истите овие правила со многу поголема мерка на безбедност важат и за реките, езерата, морињата. Таму опасноста е уште поголема, затоа вашите деца во вода мора да бидат постојано со ваша придружба, без исклучоци.

Прочитај повеќе

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бела торта (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Џесика Алба и нејзината ќерка изгледаат како близначки! (ФОТО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

Навики кои ги уништуваат клетките на нашиот мозок: Престанете со внесување премногу шеќер во организмот!

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Физичката активност која на најдобар можен начин чува од сезонски вируси, еве и зошто

Слободен печат