Како Голден стејт ќе упропастеа се и ќе останеа без титулите доколку го донесеа Крис Пол

Доколку размената се реализираше  „воините“ немаше да играат во големото НБА финале во последните пет сезони.

Голден Стејт вориорс ја одбележаа последната деценија, во последните пет сезони се редовни учесници во големото НБА финале и притоа успеаја да освојат три титули.

Сепак, „воините“ немаше да освојат нитуе една титула доколку се реализираше една размена. Имено, во 2011 година генералниот менаџер на Голден Стејт, Боб Маерс, сакаше во тимот да го донесе Крис Пол кој тогаш се сметаше за најдобриот плејмејкер во НБА.

Пол во тоа време се наоѓаше во кавга со упрата на Њу Орлеанс пеликанс, не сакаше да потпише нов договор и бараше да биде разменет, и тука „воините“ ја видоа својата шанса. Маерс беше подготвен да ги понуди Стеф Кари и Клеј Томпсон во замена за Крис Пол.

Прочитајте и...  Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Според книгата „Победничка машина“ на Итан Штраус која е посветена на златната генерација на Голден Стејт, управата на „воините“ во неколку наврати се обидела да го размени Стеф Кари и за малку ќе успееја да го направат тоа.

Голден Стејт и Њу Орлеанс се договорија за размена, но бидејќи во договорот на Крис Пол имаше клаузула со која може да одбие размена. Тој на челниците на екипата им порача дека нема шанси да се согласи на таква размена и да се пресели во тогаш една од најслабите екипи во НБА лигата.

На среќа на навивачите на Голден Стејт остана двајцата млади кошаркари.  Кари кој во тие времиња беше во сенка на Монта Елис, израсна во еден од најдобрите шутери на сите времиња, а истото може да се каже и за Клеј Томпсон, и сега се предводници на шампионската генерација.

Прочитајте и...  И Фетел си најде Ф1 тим, потпишал тригодишен договор

Откако на екипата беше додаден и Дрејмонд Грин, а потоа дојде и Кевин Гарнет, Голден Стејт доминираше во последните пет сезони и освои три титули.

Прочитај повеќе

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат

Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Атанас Костовски