Иванишевиќ смета дека Новак направи една грешка на ЛОИ во Токио

Горан Иванишевиќ е тренер на Ѓоковиќ/ фото: EPA-EFE/PETER KLAUNZER

Новак Ѓоковиќ минатата година беше на добар пат да испише нови страници во тениската историја, победи на првите гренд слем турнири, Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон и кога сите очекуваа да триумфира на УС Опен, се случи пад во формата на српскиот тенисер.

Според неговиот тренер, Горан Иванишевиќ, голема улога во неуспехот да се победи на УС Опен (загуби во финалето од Медведев) имаат Летните Олимписки игри во Токио. Хрватот смета дека Новак направи една грешка со настапот на Игрите во Токио.

– Никој не можеше да го спречи Новак да не настапи на ОИ во Токио. Мислам дека не погреши што настапи во Токио, но направи грешка кога одлучи да игра во двојки. Тоа не му беше потребно бидејќи на крајот се умори – изјави Иванишевиќ.

Видео на денот