Институтот за трансфузиона медицина со реновирани простории и нови возила

Институтот за трансфузиона медицина доби реновирани простории, а инсталирана е и современа апаратура. Реновиран е одделот за продукција, просториите за процесирање на дарувана крв, чување на свежо смрзната плазма, интермедиерниот простор, како и една просторија која била неупотребена, а сега е пренаменета во просторија за брзо смрзнување плазма.

Министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска заедно со вицепремиерот Бујар Османи и заменик-министер за здравство Асим Муса, беше во посета на Институтот, најави дека и во следниот период продолжува подобрувањето на условите во здравствените установи.

– Институтот за трансфузиона медицина е позитивен пример за работа на јавна здравствена установа. Реновирани се просториите, обезбедени се нови комбиња, фрижидери и апарат за харвестрација на матични клетки, изјави Филипче.

Прочитајте и...  Милошоски во Обвинителството ќе ги предаде снимките што ги објави на прес-конференција

Реновирањето и адапатацијата се извршени во периодот од јули 2018 до април 2019 година. Воведени се стандарди за квалитет, а условите за работа се соодветни на ЕУ стандардите и препораките.

– Во наредниот период следува реновирање и адаптирање на посторните услови во Битола. Грижата за здравјето и удобноста на пациентите е примарна одговорност во областа на медицината и со сите расположливи средства и капацитети кон тоа се стремиме, изјави директорот на Институтот за трансфузиона медицина Седула Усеини.

Во февруари годинава биле обезбедени фрижидери за чување на крвни продукти и тоа 12 фрижидери на +4 степени целзиусови за чување на еритроцитен концентрат, 10 фрижидери на -30 степени целзиусови за чување на плазма и три фрижидери на -80 степени целзиусови за брзо смрзнување на плазма.

Прочитајте и...  Продолжуваат тензиите на Лезбос и Хиос

Институтот за трансфузиона медицина во Скопје е најголема трансфузиолошка единица во установата и располага со најголеми резерви на крвни компоненти кои бараат соодветни услови за чување обезбедени преку апарати приклучени на електрична енергија.

Прочитај повеќе

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат

САД покрена постапка против Хафтар за воени злосторства

Слободен печат

Трамп: Ниту сакам да ми помогне, ниту ми помогнала некоја земја да победам на изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Патникот од Дубаи нема коронавирус

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен печат

Епидемиолозите предупредуваат за тешкото спречување на коронавирусот

Слободен печат

Долгата суша причина за најголемото опаѓање на Преспанското Езеро

Слободен печат

Турција стави во карантин 132 патници и членови на екипажот на авион од Иран

Слободен печат

Филипче го најави карантинот, а штипската Клиничка болница сè уште нема писмено известување

Слободен печат