Tag : опрема

Вести Култура

Литература.мк Superstore – Скопје ја добива најголемата книжарница во Македонија!

Слободен печат
Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“....
Вести Свет

„Сан”: Турција и достави неисправна заштитна медицинска облека на Велика Британија

Слободен печат
Заштитната медицинска облека испратена од Турција за Белика Британија е неисправна тврди Националната здравствена служба во земјата, а информацијата ја објави лондонскиот весник „Сан”. Велика Британија минатиот месец...
Вести Економија

Ангеловска: Извозот на заштитна опрема е речиси 300 отсто поголем во април

Да се гордееме со домашните текстилни компании. Брзо се адаптираа и произведуваат заштитна опрема во полн капацитет!, напиша министерката за финансии Нина Ангелоска на својот...
Вести Македонија Слајдер

За два месеци регистрирани 1326 заболени од Ковид-19, стигнаа 12 респиратори за најтешките случаи

Слободен печат
Во два месеца – од 26 февруари кога беше дијагностициран првиот позитивен на КОВИД-19 во земјава, вирусот заклучно со вчера е потврден кај 1326 пациенти....
Вести Свет

Одложена регулативата на ЕУ за медицински уреди

Слободен печат
Европската унија го одложи за една година спроведувањето на регулативата за медицински уреди, со што се ослободува енергијата и ресурсите на медицинската индустрија за таа...
Вести Македонија

Од денес задолжително носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата

Горан Наумовски
За заштита од коронавирусот на населението од денес за сите граѓани започнува да важи уредбата на Владата за носење на лична заштитна опрема за носот...
Вести Македонија Слајдер

Граѓаните на Куманово, Тетово и Прилеп од денес задолжително со заштитна опрема

Слободен печат
Во Прилеп, Куманово и Тетово од денеска е задолжително носење маска, марама, шал или било што за да се покријат устата и носот. Целта за...
Вести Македонија

Пристигна кинеската донација од заштитна опрема, во неа над пет илјади тестови за Ковид-19

Слободен печат
Пет илјади и шестнаесет комплети за тестирање, 5000 заштитни одела, 30.000 заштитни медицински маски (вклучително 10,000 N95 и 20.000 хируршки маски), 10.000 медицински очила, 20.000...
Вести Македонија Слајдер

Исплата на пензиите од 27 април според висината на пензијата, задолжително носење заштитна опрема за граѓаните во Куманово, Тетово и Прилеп

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на својата 44 седница што се одржа денеска, донесе повеќе одлуки, мерки и препораки кои произлегуваат од 30 состанок на...
Вести Економија

ЕУ ќе ги укине рестрикциите за извоз на медицинска опрема за западен Балкан

Слободен печат
Сегашните рестриктивни мерки за извоз на медицинска заштитна лична опрема од ЕУ кон западниот Балкан би требало да бидат отстранети на 25 април. Европската Унија,...