25 C
Скопје

Tag : институт

Вести Ви Препорачуваме Регион

Британска научничка: Мора да се помириме со потребата за редовно вакцинирање против ковид-19

Слободен печат
Редовното вакцинирање против ковид-19 ќе биде неопходно во иднина поради новите мутации на вирусот што го прават позаразен и поспособен за заобиколување на човечкиот имунитет,...
Вести Македонија

ВИДЕО I Шаќири од „Ромалитико“: Добро е што „Левица“ спречи Законот за лични карти да мине преку ноќ за да развиеме дискусија

Слободен печат
Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој е дел од граѓанското движење „Аваја“ ги повика поднесувачите на предлог-законот, пратениците, претседателот на Владата и...
Културен печат

Излезе монографија по повод 70 години постоење на Институтот за фолклор „Марко Цепенков“

Тони Димков
Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ – Скопје по повод 70-годишниот јубилеј од основањето објави обемна монографија, чии уредници се д-р Зоранчо Малинов и д-р Катерина...
Вести Македонија

Институт за демократија: Средната оценка на квалитетот на дебатата во Собранието е 5,5

Слободен печат
Квалитетот на дебатата во Собранието доби средна оценка 5,5 во Извештајот на Институтот за демократија од Скопје за периодот од 4 август до 31 декември...
Вести Свет Слајдер

Институт за статистика „Истат“: Бројот на смртни случаи во Италија оваа година ќе биде како во Втората светска војна

Слободен печат
Претседателот на италијанскиот Институт за статистика „Истат“, Карло Блањардо проценува дека оваа година во земјата ќе има околу 700.000 починати, што е за, речиси, 100.000...
Културен печат

Институт „Данте Алигиери“: Денот на италијанскиот дизајн одбележан и во Скопје

Тони Димков
Под покровителство на Амбасадата на Италија во Скопје, во соработка со Институтот „Данте Алигиери“ од Скопје и со техничка поддршка на M6 – Едукативниот центар...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев и директорката на Институтот Јованова-Грујовска на научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат
Обраќање на премиерот Зоран Заев и директорката на Институтот Елена Јованова-Грујовска на меѓународната научна конференција „Македонскиот јазик – извор на научни истражувања (дома и надвор)”,...
Вести Економија

Работната клима во Германија се подобрува трет месец по ред

Слободен печат
Во Германија трет месец со ред се забележува подобрување на работната клима имајќи предвид дека најголемата европска економија со големи чекори се придвижи во насока...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Три сценарија за состојбата со Ковид-19 во земјава, според најлошото до 1 ноември ќе починат над 1.800 лица

Слободен печат
Според проекцијата на американскиот Институт за здравствени мерења и проценки при Универзитетот Вашингтон од Сиетл, до 1 ноември во Македонија ќе починат 1.629 луѓе од...
Вести Економија

Министерот Димковски најавува рестартирање и јакнење на улогата на Институтот за ориз

Слободен печат
Заради одржување на досегашните и креирање нови сорти ориз неопходно е рестартирање и јакнење на Институтот за ориз во Кочанско изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски, при денешната...