Инфектолог предупредува: „Инфицираното лице е заразно речиси две недели, тоа е многу долг период…“

Инфектологот Драган Делиќ за N1 изјави дека во март се верувало дека еден човек може со коронавирус да зарази две до три лица, а дека денес се смета дека една личност може да зарази дури шест лица.

„Заразеното лице е заразно за околината 11, 12 дена и тоа е доста долг период“, изјави инфектологот Делиќ, пренесува N1.

Српски пулмолог објави снимка од белите дробови на 22-годишно момче заболено со ковид-19

Тој вели дека вирусот особено го загрижил поради стапката на репродукција – колку една личност може да зарази други лица.

„На почетокот две до три, а сега шест. Да кажеме, кај MERS тоа беше само едно лицe, а кај грипот тоа се две лица. Ова е опасен податок кој мора да го респектираме“, оцени Делиќ.

Најнови истражувања: Бројот на антитела рапидно опаѓа по опоравувањето од коронавирусот

Колкава е шансата да се заразиме со ковид на отворено? Еве што велат експертите за носењето маски надвор

Прочитајте и...  Криси Тајген застана во одбрана на Меган Маркл по невкусните реакции на социјалните мрежи за спонтаниот абортус на Војвотката

Поврзани вести

ФОТО: Контроверзен богаташ – На свадба дошол со 6 трудници, сите бремени од него!

Слободен Печат

Одбила да пее за дочекот на 2021: Неда Украден не сака да пее тајно!

Слободен печат

ФОТО | Ја шокирала јавноста, а папата фрлил анатема на неа: Вака изгледала првата Мис на светот!

Ирена Трајкова

„The Weeknd“ остана без номинација за Греми наградите: „Корумпирани сте!“

Слободен Печат

Разговор со акушер Марјан Шилев: Поради ковид-19 се бореа за здив по породувањето, а сега се здрави мајки

Кристина Апостолова

ФОТО: Манекенката Бојана Нушкова повторно сингл! Раскина со Стефан Спирковски!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian