Имате болки во грлото? Пробајте чај од жалфија

Сѐ што е природно е најдобро по здравјето. Многу луѓе одлучуваат да пробаат природни алтернативи кои ќе им го подобрат здравјето. Има многу билки во светот кои нудат безброј корисни својства. Жалфијата е на врвот.

Според докажани истражувања, жалфијата е полна со антигабични и антибактериски својства. Не само што ја намалува болката во грлото, туку и има одличен вкус. Ваквата билка можат да ја конзумираат и дијабетичари.

Доколку барате ефективен начин за да го исфрлите шлајмот, ви препорачуваме да пробате чај од жалфија. Во минатото, луѓето честопати ја користеле оваа билка против кашлица, воспаленија на устата и болки во грлото, особенo во нашиот регион.

Жалфија е растение кое расте во изобилство во нашата држава.

Многу лесно може ја најдете во продавниците или сами да ја берете. Затоа, не треба да ја занемарите оваа билка.

Прочитајте и...  Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

За да ги постигнете максималните ефекти на жалфијата, направете гаргара со секоја голтка. Топлиот чај и ефектите на билката ќе ги смират болките во грлото и ќе ви го стоплат телото. Меѓу другото, жалфијата е добра и за смирување на афти.

Жалфијата како растение има смирувачко дејство. Може многу позитивно да влијае на воспаленијата во грлото и со тек на време да ги излечи. На ваков начин, ќе му овозможи на телото да ги исфрли сите штетни бактерии и инфекции кои се изворот на болката во грлото.

Доколку често имате болки во грлото, редовно пијте чај од жалфија. За подобар ефект, додадете лажичка мед. Медот и жалфијата се одлична комбинација совршена за вашето здравје.

Прочитајте и...  Прекумерното потење може да биде многу опасно: Дали знаете што е примарна, а што секундарна хиперхидроза?

Поради своите антигабични својства, жалфијата е одлична за жените. Не само што може да помогне да ги смири болките во грлото, туку и да ги регулира хормоните. Со други зборови, одлична е и за смирување на менструалните болки.

Доколку често пиете жалфија, вашиот организам ќе се ослободи од штетните организми и ќе го зајакне вашиот имунитет. Затоа, оваа билка е одлична за здравјето. Пробајте и уверете се во нејзиниот ефект.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Туѓи грешки

Слободен печат

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат

Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Слободен Печат

Бред Пит проговори за врската со манекенката Никол: Конечно се чувствувам сакан!

Слободен Печат

Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Слободен печат

Рита Ора со провокативни комбинации прошета во Милано: Пејачката ги истакна атрибутите и засени манекенките! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Како се сакаа две будали“: Емотивна љубовна приказна на најубавата глумица на поранешна Југославија

Слободен печат

Разговор со Елена Тодоровска, портретист: Секој портрет е приказна сама за себе  

Ј.К.Д

Да не сте ни помислиле на вашето куче или маче да им давате од оваа храна!

Слободен печат

Седум вида на млеко кои не сте знаеле дека постојат, а направени се од билки!

Слободен Печат

Пет важни работи за менопаузата што секоја жена треба да ги знае

Слободен печат

Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски