Хорнер: ГН на Лас Вегас ќе биде најголемиот спортски настан годинава

EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA

Шефот на шампионскиот тим на Ред бул смета дека првата Ф1-трка во „коцкарскиот рај“ ќе биде невиден спектакл и и најголем спортски настан на глобално ниво сезонава

Сезонава Формула 1 ќе има трка во Лас Вегас, прва во историјата на оваа локација, а овој спорт доживува бум на популарност во Америка.

Директорот на тимот на Ред бул, Кристијан Хорнер, изјави дека Гран при на Лас Вегас ќе биде најголемиот спортски настан годинава.

– Мислам дека тоа ќе биде најголемиот спортски настан на глобално ниво оваа година, навистина го мислам тоа. Мислам дека интересот и возбудата околу таа трка ќе бидат големи. Кој не сака да ја види таа трка? Ќе биде голем спектакл – вели шефот на актуелниот шампион.

Формула 1 се подготвува за викенд исполнет со ѕвезди во „син сити“ на 18 ноември (претпоследна трка), а сопствениците (Либерти медиа) сакаат да го зголемат комерцијалниот успех на овој спорт во САД.

Вегас е третата американска трка која е додадена во календарот, по Мајами минатата сезона и ГН на САД (Остин, Тексас) во 2012 година. САД сега одржуваат повеќе трки во Ф1 од која било друга земја, при што ниту една друга нација нема повеќе од две.

И покрај тоа што носителот на титулата најверојатно ќе биде познат пред ГН на Вегас, фановите очекуваат возбудлива ноќна трка низ улиците на познатиот град.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот