26 C
Скопје

Грција ќе бара пари од пазарите на капитал со нова 7 годишна обврзница

Грчките власти задолжени за управување со јавниот долг со новото задолжување планираат во буџетот да инјектираат од 4 до 8 милијарди евра.

Со цел да се спротистави на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот што најсилно ги погоди економиите на земјите, грчката Влада им нареди на банките да издадат нова седумгодишна обврзница. Со овој потег Атина има намера да го зајакне буџетот и да се справи со неизвесноста која следува во наредниот период.

Земјата на 28 јануари издаде нова 15 – годишна обврзница со каматна стапка од 1.875 проценти. При овој обид понудите беа околу 18,8 милијарди евра, а државата успеа да собере неверојатни 2.5 милијарди евра.

Грчките власти задолжени за управување со јавниот долг со новото задолжување планираат во буџетот да инјектираат од 4 до 8 милијарди евра.

Поврзани вести

МОН: Дигитализацијата на материјалите за учење нема и не треба да ја одмине нашата земја

Слободен печат

Русија ја регистрираше еднокомпонентната вакцина Спутник лајт

МИА Агенција

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

Остави Коментар