10 C
Скопје

Tag : обврзница

Вести Регион

„Блумберг“: Грција издава обврзници со рок на доспевање од 30 години

Слободен печат
Грција, за првпат од 2008 година, издава обврзница со најдолг рок на доспевање, заокружувајќи го целосното враќање на земјата на меѓународните пазари на долг, пренесува...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО | Јовановиќ: Обврзницата е во вистинско време, но важно е како ќе се троши новата милијарда – можно е догодина економската и финансиската криза да се вкрстат

Слободен печат
Според сите економисти, според сите студии и организации најмногу во пандемијата настрадаа оние што се најзагрозени, најслабите, најранливите. Тоа се посиромашните луѓе, тоа се жените...
Вести Регион

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Слободен печат
Грција се подготвува да издаде десетгодишна обврзница во наредните 24 часа од која државата може да добие од 1,5 до две милијарди евра, објави грчката...
Вести Економија Слајдер

ЕУ издаде нова социјална обврзница: За заштита на работниците и работните места – 14 милијарди евра

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) во име на Европската Унија (ЕУ) ја издаде втората социјална обврзница во вкупна вредност од 14 милијарди евра во насока на заштита...
Вести Економија

Австрија издаде 100-годишна обврзница вредна две милијарди евра

Слободен печат
Владата на Австрија издаде стогодишна обврзница со која сака да собере две милијарди евра, со купонска каматна стапка од само 0,85 проценти и рок на...
Вести Економија

Сорос: Корона вирусот се заканува на опстанокот на ЕУ

Слободен печат
Милијардерот и филантроп, Џорџ Сорос, истакнува дека пандемијата од корона вирусот се заканува по опстанокот на Европската унија па во тој контекст се заложи се...
Вести Економија

Конечно постигнат договор: Германија се стекна со 20 отсто удел во Луфтханса

Слободен печат
Луфтханса е многу близу до договор со германската Влада за добивање држав на помош од девет милијарди евра според кој на државата би требало да...
Вести Економија

Британија заработува задолжувајќи се, за прв пат продаде обврзница со негативен принос

Слободен печат
Велика Британија денеска за прв пат продаде државна обврзница со негативен принос, што пак значи дека владата реално заработува задолжувајќи се, бидејќи инвеститорите прифатија по...
Вести Економија

Грција ќе бара пари од пазарите на капитал со нова 7 годишна обврзница

Слободен печат
Со цел да се спротистави на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот што најсилно ги погоди економиите на земјите, грчката Влада им нареди на...
Вести Економија

Германија за ПРВ ПАТ издава 30-годишна обврзница со нулта камата

Слободен печат
Германија за прв пат ќе издаде 30-годишна државна обврзница чија каматна стапка ќе биде нула процент, јавуваат медиумите. Продажбата на обврзницата се очекува да заврши...