22 C
Скопје

„Блумберг“: Грција издава обврзници со рок на доспевање од 30 години

Грција, за првпат од 2008 година, издава обврзница со најдолг рок на доспевање, заокружувајќи го целосното враќање на земјата на меѓународните пазари на долг, пренесува „Блумберг“.

– Владата продава 30-годишни обврзници преку банки, што може да биде можност за инвеститорите да соберат приноси што најверојатно ќе бидат највисоки во еврозоната, пишува „Блумберг“, додавајќи дека Грција ги следи другите земји во еврозоната кои во моментов користат ниски трошоци за задолжување за финансирање на пандемично закрепнување.

„Блумберг“ гледа на продажбата на државни обврзници со рок на доспевање од 30 години како знак дека Грција постигнала значителен напредок во изминатата деценија.

Агенцијата додава дека за оваа хартија од вредност имало огромен интерес кај инвеститорите, кои доставиле налози за набавка преку банки во износ од над 17 милијарди евра (20,3 милијарди долари), што ја илустрира нивната долгорочната доверба во грчката економија.

Поврзани вести

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Остави Коментар