Гитаристот на „Måneskin“ во одбрана на фронтменот: Дамиано едвај може да испие чаша пиво

Instagram
Instagram

Годинешното Евровизиско шоу ќе остане запаметено по добрата забава, уникатни песни и изведби, но и по бројните скандали. И самата победа на италијанскиот бенд „Måneskin“ беше засенета од бројните ексцеси во духот на рокенролот, но една сцена за време на вклучувањето во живо од арената „Ahoy“ додека траеше соопштувањето на гласовите, крена најмногу прашина…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Damiano David/Måneskin (@ykaaar)

Во интервју за британски „Гардијан“ членовите на бендот зборуваа за нивната кариера, музика, голема победа во ова европско натпреварување, но и обвинувања дека Дамиано, фронтменот на групата, користел кокаин за време на финалната вечер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Damiano David/Måneskin (@ykaaar)

„Настапивме прилично добро и на луѓето им требаше нешто да се обидат да не дискредитираат. Да не бевме толку добри, никој немаше да се грижи“, изјавила басистката Викторија де Анџелис за „Гардијан“.

По враќањето од Холандија, Дамиано направил тест за дрога, кој покажал негативен резултат. Тогаш наводните шекилации за користење на кокаин за време на финалната вечер од страна фронтменот на бендот завршија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Damiano David/Måneskin (@ykaaar)


„Дамиано едвај може да испие чаша пиво! Тој не се дрогира“, додал гитаристот во одбрана на Дамиано.

Бендот во моментов има два од десетте најпродавани синглови во Велика Британија. Ова е огромен успех за младиот рок состав, според „Гардијан“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Damiano David/Måneskin (@ykaaar)


„Никогаш не сме настапиле никаде со предрасуди. Многумина дури би рекле дека „Х Фактор“ или „Санремо“ не се натпревари каде треба да се појави рок-група, но, ние се појавивме и успеавме, исто беше и со Евровизија“, истакнал Дамиано за споменатите медиуми.

Видео на денот