4 C
Скопје

Германскa историчарка: Тито тешко можеше да го спречи распаѓањето на Југославија

Германскaта историчарка Мари-Шанин Чалиќ оцени дека ако долгогодишниот југословенски лидер Јосип Броз Тито беше жив тешко можеше да спречи распаѓање на Југославија во раните 90-ти, ако беше жив.

Чалиќ, авторот на најновата биографија на југословенскиот маршал „Тито вечниот партизан“, рече дека околностите за Југославија во 70-тите и 80-тите години на минатиот век биле многу тешки и дека „опстанокот на таквата држава станал неверојатно“.

Јосип Броз Тито / Profimedia

„Социјализмот се распаѓаше низ целиот источен блок. И веќе немаше сврзно ткиво на идеологијата на братство и единство, ниту единство на партијата. Политичките лидери во републиките веќе не веруваа во компромис или не го посакуваа тоа. Мислам дека беа 80-тите години на минатиот век. постоеше динамика дека, да беше жив, Тито немаше да може да го запре или да го смени својот тек “, рече Калиќ за Дојче веле (ДВ).

Таа изјави дека социо-економските разлики во Југославија по Втората светска војна се зголемија, а не се намалија.

„Луѓето во Словенија во 1945 година беа три пати побогати по глава на жител од оние во Косово. И во 1980-тите тие беа девет пати побогати. Тоа значи дека разликата во интересите исто така се зголеми. Словенечката економија, која функционираше скоро како економија во Австрија, таа имаше други потреби освен примарно аграрно ориентираната економија на Косово и на голем дел од Босна“, рече Чалиќ.

Јосип Броз Тито и Фидел Кастро / Фото: Музеј Југославија

Чалиќ, професорка по историја на Источна и Југоисточна Европа на Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен и автор на книгата „Историја на Југославија во 20 век“, изјавува дека во социјалистичка Југославија „сè се вртело околу Тито“, но дека тоа не било диктатура, туку Тито владее автократски, носејќи ги сите клучни одлуки.

Прочитајте и...  Адвокати во Њујорк побараа одземање на адвокатската лиценца на Руди Џулијани

„Тито беше решителен противник на повеќепартискиот систем. Тој веруваше дека Југославија, како мултинационална држава, може да преживее само со помош на единствена политичка сила, Комунистичката партија. Нејзината задача беше да го зачува единството на земјата. Затоа, се спротивстави на сите други сили со политички амбиции“. , рече Чалиќ.

Таа додаде дека Тито е убеден дека тоа ќе доведе до воспоставување на националистички сили во одредени републики и на крајот до распаѓање на Југославија.

„Гледано од денешна перспектива, се чини дека неговата проценка не беше точно погрешна. Но, од друга страна, треба да се запраша дали со земјата можеше да се управува така долгорочно? Очигледно не“ рече германскиот историчар.

Таа изјави дека Југославија се развила во модерна држава по Втората светска војна, дека се појавиле нови слоеви, т.н. „социјалистичко државјанство“ и дека голем број интелектуалци се етаблирале во општеството.

Фото: Профимедиа

„Тие не можеа да бидат вечно пасивизирани со помош на идеологијата на земјата на работниците и селаните, еднопартискиот систем и медиумската контрола. Уште во 1970-тите, тој модел беше потрошен“, вели Чалиќ.

Таа исто така наведува дека Тито е „една од најинтересните историски фигури на 20 век, производ на ерата на крајности, екстремни идеологии, екстремно насилство, но и екстремни идеи за тоа како е можно да се обликува општеството во согласност со комунистичкиот модел“.

Сепак, вели Чалиќ, Тито не може да се стави во ист кош со големите диктатори, како што е лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер, или советскиот комунистички водач, Јосиф Висарионович Сталин.

Прочитајте и...  Селектирањето и намалувањето на отпадот, главна цел за следните четири години

„Немаше масовни чистки во рамките на Југославија во рамките на Комунистичката партија, немаше геноцид, Југославија не водеше офанзивна војна. Тоа не беше диктатура“, истакна германскиот историчар.

Чалиќ, која исто така беше политички советник на специјалниот пратеник на ООН за поранешна Југославија и експерт во Хашкиот трибунал, додаде дека Тито, се разбира, не бил ниту западен демократ.

“Веднаш по војната, Тито сакаше да воведе сталинистички модел во Југославија. Имаше само една идеологија, се создаде еднопартиски систем, медиумите беа под контрола, терористичката тајна полиција беше активна, имаше политички атентати. Но, дури и тогаш Партијата се обиде да убеди ги луѓето, наместо да им наметнуваш нешто со сила “, изјави Чалиќ.

Таа додаде дека угледот што го уживаше кога Тито почина покажа дека тој „стои над идеолошките логори“ затоа што „на неговиот погреб дојдоа многу светски државници, имаше и демократски избрани претседатели и влади и диктатори и кралеви“. , изјави Калиќ.

Според Калиќ, големата популарност на Тито во Југославија може да се објасни со фактот дека тој задоволувал сосема различни потреби на луѓето.

„Имаше нешто за скоро сите што или го допираа емотивно, му се восхитуваа или едноставно го сметаа рационално и интелектуално добро. Тито играше улога на партизански маршал и основач на државата, татко на Југославија. Подоцна, со модернизацијата на земјата, дојде и други улоги, пред се оние на почитуван државник во целиот свет кој ја носи пораката за мир, што, се разбира, многу се користеше пропагандистички “, изјави таа.

Прочитајте и...  Трошановски за „Слободен печат“: Политички напредок со Бугарија ќе нема, барем да извлечеме економски бенефит
Фото: Профимедиа

Фактот дека Тито сакаше да се опкружува со луксуз, „гламур“, дека сака скапи автомобили и дека сака да се дружи со уметници, писатели,
актерите, честопати од странство, како Софија Лорен или Ричард Бартон, му дадоа „слава на аурата“, додаде Калиќ.

„Значи, Тито ги имаше тие различни улоги, никогаш само една, и тие одлично се надополнуваа. Тоа секако придонесе за неговата голема популарност, која беше делумно исценирана, но секако не целосно“, вели германскиот историчар.

Profimedia

Денес, 40 години по смртта на Тито, се уште се кршат копја за тоа дали тој бил диктатор и олицетворение на злото, или херој на антифашистичката борба, визионер и најсјајната starвезда на целиот регион. Мари-Шанин Чалиќ смета дека тоа е затоа што Тито стана метафора за денешните проблеми.

„Многу луѓе имаат чувство дека денес живеат полошо. И тогаш се идеализира минатото.” Златните шеесетти “, кога луѓето можеа да студираат без никакви проблеми, кога имаше доволно работни места и Југославија уживаше голема репутација во светот, се споредуваат со сегашната состојба. во која немаат репутација сите овие земји, каде просечниот приход е за две третини понизок од просекот на ЕУ, каде што невработеноста е голема и млади, квалификувани луѓе ја напуштаат земјата. И тогаш се предвидува многу за минатото, на еден или друг начин “, рече таа. е Калиќ за Доче Веле.

Извор: Бета

Поврзани вести

После Фајзер и АстраЗенека со лоши вести: Испораките на вакцината за ЕУ ќе бидат помали од предвиденото

Слободен печат

Заев: Не смееме да дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ

Слободен печат

Заев: Во февруари се очекуваат договорените количини вакцини со Фајзер, а деновиве и првите две-три илјади од договорените 8.000 со Србија

Слободен печат

Борис Џонсон: Мутираниот коронавирус од Велика Британија може да биде уште посмртоносен

Слободен печат

Одборот на Сенатот едногласно ја одобри кандидатурата на Џенет Јелен за министерка за финансии

Слободен печат

Албанците кои ја примиле првата доза од вакцината ќе добијат „ковид-пасош“

Слободен печат

Остави Коментар