-1 C
Скопје

Tag : тито

Магазин Магазин слајдер Ретро

ФОТО: Софија Лорен го сакала Тито, тој ја сакал Јованка, а таа била љубоморна на актерката…

Слободен печат
Јосип Броз Тито за време на своето владеење угостил многу светски ѕвезди како Елизабет Тејлор, Софија Лорен, Ричард Бартон. Посебно внимание на тогашните медиуми привлекла...
Вести Македонија Слајдер

Андов за Данас: Тито сакаше Југославија да влезе во Европската зедница

Слободен печат
 Парадоксално е тоа што национализмот може да се потисне со европеизацијата на Балканот, а истиот национализам е овој Бугарскиот што го запира целиот тек поради...
Ви Препорачуваме Колумни

Летаат во авион Тито, Хитлер и Захариева…

Сашо Орданоски
Таман кога помисливме дека, барем за годинава, Софија малку ќе нè одмори од својот антиталент за толкување на политиката за добрососедство, гледаме дека вревата од...
Забава Магазин Магазин слајдер

Се продава легендарниот „мерцедес“ на Елвис Присли, во сличен модел се возел и Јосип Броз Тито

Слободен печат
Легендарната престижна лимузина „мерцедес-бенз 280 СЕЛ“ којa се наоѓала во возниот парк на Елвис Присли е огласена за продажба. Овој примерок со трикратна ѕвезда е...
Ви Препорачуваме Колумни

Тито наспроти тато? Не постои западен политичар кој ќе го избере тато

Евгениј Дајнов
Хистеријата за „македонското прашање“ надувана од властите ги демонстрира сите основни дефекти на нашите владетели. Силното незнаење е еден од овие дефекти. Незнаењето, култивирано со...
Вести Ви Препорачуваме

Ова се коментарите на еминентните германски медиуми за новата обемна биографија на Тито

И.И.
Биографија за Јосип Броз Тито, која еминентната германска историчарка Мари-Жанин Калиќ, универзитетски професор на универзитетот Лудвиг-Максимилијан во Минхен и експерт за историјата на Југоисточна Европа,...
Вести Скопје

Доза за југоносталгичари – „Историска тура со Маршалот“ низ Скопје

Слободен печат
Град Скопје промовира уште еден свој проект кој е предвидено да се рализира утре на пладне. – Историска тура со Маршалот! Утре со почеток во...
Вести Регион

Инцко: Бајден многу добро и долго време ја познава ситуацијата на Балканот

И.И.
Високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко му го честиташе изборот на Џо Бајден за 46. претседател на САД и истакна дека тој многу добро и...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Џо Бајден во 1979 година му напишал писмо на Јосип Броз Тито: „Уживав во нашата размена на ставови“

Слободен печат
Џо Бајден во 1973 година бил избран за сенатор на сојузната дежава Делвер, па во Сенатот набрзо станал член на Одборот за надворешна политика. Во...
Вести Регион

Германскa историчарка: Тито тешко можеше да го спречи распаѓањето на Југославија

Илинка Иљоска
Германскaта историчарка Мари-Шанин Чалиќ оцени дека ако долгогодишниот југословенски лидер Јосип Броз Тито беше жив тешко можеше да спречи распаѓање на Југославија во раните 90-ти,...