Tag : тито

Вести Регион

Германскa историчарка: Тито тешко можеше да го спречи распаѓањето на Југославија

Илинка Иљоска
Германскaта историчарка Мари-Шанин Чалиќ оцени дека ако долгогодишниот југословенски лидер Јосип Броз Тито беше жив тешко можеше да спречи распаѓање на Југославија во раните 90-ти,...
Вести Македонија Слајдер

Од времето на Тито до денес: Бугарија во ЕУ се буни за „државна антибугарска идеологија” во Северна Македонија

МИА Агенција
Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници...
Жена Магазин Магазин слајдер

Внуката на Тито како пилот: Испратете ме на Месечината

Слободен печат
Саша Броз е хрватска режисерка и внука на поранешниот претседател на СФРЈ – Јосип Броз Тито. Ќерката на синот на Тито, Миша Броз, била венчана за...
Вести Регион

Пленковиќ: Јавноста нека знае дека СДП е за Тито

Слободен печат
Претседателот на опозициската Социјалдемократска партија на Хрватска (СДП), Давор Бернардиќ во првиот телевизиски дуел со лидерот на Хрватска демократска заедница (ХДЗ ), Андреј Пленковиќ, рече...
Вести Регион

Андоновиќ: Хрватска во недела избира помеѓу Тито и Туѓман? (ВИДЕО)

Слободен печат
Во пресрет на парламентарните избори во Хрватска закажани за петти јули, се одржа првиот TВ дуел на лидерите на двете најголеми партии, претенденти за освојувањето...
Магазин Сцена Хороскоп

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Васил Тупурковски за прв пат облекол костум на погребот на Јосип Броз- Тито. Оваа приказна, познатиот политичар и професор му ја раскажа на Жаре во...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Ретро

Дали последната Штафета на младоста го навести распадот на Југославија? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Денот на младоста во Југославија се славеше на денешен ден – 25 мај, датум што е прогласен за роденден на Јосип Броз Тито, иако тој...
Вести Македонија Слајдер

Четириесет години од смртта на доживотниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито

Слободен печат
На денешен ден пред 40 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против...
Забава Магазин

Тито обожаваше вицеви, посебно оние „забранетите“, а овој за Русите му беше омилен!

Слободен печат
Јосип Броз Тито беше познат како човек со добра смисла за хумор, сакаше да се смее, шегува, па дури и на своја сметка. За ова посебно зборуваше легендарниот Велимир...
Ви Препорачуваме Магазин

Кирк Даглас во Југославија прокоцкал 100.000 долари за една ноќ (ВИДЕО)

Слободен Печат
Ленгендарниот актер од холивуд, Кирк Даглас, почина во својата 103-та година, а многумина сега се присетуваат на занимливостите од животот на актерот, како што е...