Tag : југославија

Магазин Магазин слајдер Ретро Технологија

Носталгија: Пред 12 години е произведен последниот автомобил кој претставуваше симбол на Југославија

Слободен Печат
На 11 ноември 2008 година, на производствената линија на компанијата „Zastava“ во Крагуевац, Србија се „склопи“ последното „Yugo“. Овој автомобил несомнено беше далеку од совршен,...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Југословенски рок: Таа музика сè уште е жива и е дел од нашата култура

Слободен Печат
Музичките хитови од времето на Југославија сè уште се меѓу најпопуларните на домашните плејлисти во сите поранешни држави што ја сочинуваа истата. Најдобрите хитови се...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Беше ѕвезда во Југославија, а сега живее со пензија од 17.000 денари: Маја Оџаклиевска за грижата за внукот!

Васко Спасоски
Пејачката со раскошен глас, Маја Оџаклиевска, беше една од најистакнатите пејачки во екс Југославија. Нејзините песни сите ги очекуваа со голема возбуда, а нејзините плочи...
Вести Регион

Германскa историчарка: Тито тешко можеше да го спречи распаѓањето на Југославија

Илинка Иљоска
Германскaта историчарка Мари-Шанин Чалиќ оцени дека ако долгогодишниот југословенски лидер Јосип Броз Тито беше жив тешко можеше да спречи распаѓање на Југославија во раните 90-ти,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Жељко Самарџиќ и Црвена Јабука снимија спот во 6 републики: Македонката Иларија Кирилов во главна улога, а во екипата и македонски режисер! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Долго најавуваниот дует помеѓу Жељко Самарџиќ и Црвена Јабука доби спот – “Aleje ljubavi”. Музиката и текстот на песната се напишани од страна на Мирко...
Ракомет Спорт

Тажна вест: Почина Златко Портнер, членот на легендарната ракометна генерација на Југославија

Слободен печат
Легендарниот југословенски ракометар Златко Портнер ненадејно почина во 59 година од својот живот. Членот на легендарната југословенска генерација од осумдесетите години на минатиот век кариерата...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Интимниот живот на поранешната прва дама на Југославијa, Јованка Броз, на изложба во Нови Сад

Слободен Печат
Протоколот за соработка меѓу галеријата „Матица српска“ од Нови Сад и Музејот на Југославија во Белград се договорил деновиве, а причина за соработка е реализацијата...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Трагичниот крај на една од најубавите југословенски глумици: Животот го заврши во соба во која од мебел имало само еден валкан душек (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Соња со глума започнала да се занимава уште на 16 години, а во текот на завидната кариера снимила неколку филмови кои ја обележаа југословенската кинематографија....
Вести Ви Препорачуваме Култура

Почина „заборавениот“ скопјанец Михајло Арсовски, пионер на дизајнот и поп-културата во Хрватска и Југославија

В.Т.
Тажен ден во Хрватска откако одекна веста дека еден од најбитните луѓе кои придонесоа за развојот на современиот дизајн и одиграа клучна улога во едукацијаата...
Спорт Фудбал

Почина легендата на српскиот фудбал, Илија Петковиќ

Слободен печат
Петковиќ во последните неколку дена беше во болница во Белград и беше на респиратор. На легендарниот тренер му пукнал чирот на дванаесетпалачното црево додека бил...
MacedonianAlbanian