16 C
Скопје

Tag : југославија

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Југославија е мртва, да живее југосферата

Слободен печат/С.Р.
Неверојатен е аматеризмот на бугарската дипломатија и на бугарската државна стратегија во однос на Македонија. Кога се прави “cost-benefit” анализа на одредено дејствие тогаш бугарската...
Живот Магазин Магазин слајдер

Цела Југославија го сакаше Вучко: Пред 37 години во Сараево Сандра Дубравчиќ го запали олимпискиот оган

Слободен печат
На 8 февруари 1984 година една од најдобрите југословенски лизгачки, Сандра Дубравчиќ, го запали олимпискиот пламен на Олимпискиот стадион „Кошево“ и го означи почетокот на...
Вести Македонија

Богдановиќ не се согласува со Заев дека Југославија нѐ разделувала со Бугарите

Слободен печат
„Не можам да се согласам во тој дел баш од причина што во таа Југославија сите сме живееле заедно“, вели Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Ретро

ВИДЕО: Најголемата железничка несреќа во Југославија: „Дајте ми барем еден палец, него да го погребам“

Слободен печат
На 30 август 1974 година девет вагони од меѓународниот воз од Атина биле поставени на железничката станица во Белград, подготвени да тргнат преку Загреб до...
Забава Магазин Магазин слајдер Сцена

На неговите шеги се смее цела Македонија: Дали го препознавате момчето од фотографијата?

СП.
Во неделата на 29. ноември, Македонија и останатите земји кои ја сочинуваа поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија се присеќаа на еден од најголемите државни празници...
Магазин Магазин слајдер Ретро Технологија

Носталгија: Пред 12 години е произведен последниот автомобил кој претставуваше симбол на Југославија

Слободен Печат
На 11 ноември 2008 година, на производствената линија на компанијата „Zastava“ во Крагуевац, Србија се „склопи“ последното „Yugo“. Овој автомобил несомнено беше далеку од совршен,...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Југословенски рок: Таа музика сè уште е жива и е дел од нашата култура

Слободен Печат
Музичките хитови од времето на Југославија сè уште се меѓу најпопуларните на домашните плејлисти во сите поранешни држави што ја сочинуваа истата. Најдобрите хитови се...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Беше ѕвезда во Југославија, а сега живее со пензија од 17.000 денари: Маја Оџаклиевска за грижата за внукот!

Васко Спасоски
Пејачката со раскошен глас, Маја Оџаклиевска, беше една од најистакнатите пејачки во екс Југославија. Нејзините песни сите ги очекуваа со голема возбуда, а нејзините плочи...
Вести Регион

Германскa историчарка: Тито тешко можеше да го спречи распаѓањето на Југославија

Илинка Иљоска
Германскaта историчарка Мари-Шанин Чалиќ оцени дека ако долгогодишниот југословенски лидер Јосип Броз Тито беше жив тешко можеше да спречи распаѓање на Југославија во раните 90-ти,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Жељко Самарџиќ и Црвена Јабука снимија спот во 6 републики: Македонката Иларија Кирилов во главна улога, а во екипата и македонски режисер! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Долго најавуваниот дует помеѓу Жељко Самарџиќ и Црвена Јабука доби спот – “Aleje ljubavi”. Музиката и текстот на песната се напишани од страна на Мирко...