Tag : јосип броз тито

Магазин Магазин слајдер Ретро

Интимниот живот на поранешната прва дама на Југославијa, Јованка Броз, на изложба во Нови Сад

Слободен Печат
Протоколот за соработка меѓу галеријата „Матица српска“ од Нови Сад и Музејот на Југославија во Белград се договорил деновиве, а причина за соработка е реализацијата...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Забранетата љубов на Тито: Починала многу млада, а тој никогаш не ја преболел! (ФОТО)

Слободен Печат
Првата љубов на Јосип Броз Тито била Даворјанка Пауновиќ. Во периодот кога го сретнала таа била во емотивна врска со Јово Капичиќ, студент по медицина...
Ви Препорачуваме Забава Магазин

Тито не го сакал Свети Никола зашто го потсетувал на Дедо Мраз!

Слободен печат
Познато е дека празниците секогаш ги легитимираат властите и тие постојат да го слават она што е на власт, па и Новата година и другите...
Ви Препорачуваме Магазин Регион

ЛУКСУЗОТ на ТИТО го имал и ТРАМП, а во 1998 бил изнајмен и од македонскиот авиотранспорт! (ФОТО)

Слободен печат.
Боинг 727 е познат патнички тримоторен млазен авион со краток до среден долет, кој бил создаден во втората половина од ХХ век. Во ваков авион...
Вести Магазин Регион

ОТКРИЕНИ ДОСЕГА НЕПОЗНАТИ ДОКУМЕНТИ за ТИТО: Додека бил на смртна постела, во болницата се лумпувало!

Слободен печат.
Иако Јосип Броз Тито почина пред скоро 40 години, во јавноста се уште протекуваат нови, потполно непознати документи за неговиот живот. Овој пат, нови сознанија...
Вести Ви Препорачуваме Регион

КОЈ САКА ДА БИДЕ ТИТО НА 24 ЧАСА: Со луксузниот син воз најчесто патуваат странци, а еве како изгледа тоа искуство

Слободен печат
Одраз на носталгија во очите на патниците. Луксуз со стил. Симбол на нераскажаната моќ на една држава и на еден државник. Автентично сведоштво за хедонизмот...
Вести Регион

ТЕЛОХРАНИТЕЛ НА ТИТО ОТКРИ МАЛКУ ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ: Лажниот атентат и љубопитниот службеник кој ѕирнал во новчаникот на маршалот

Слободен печат
Александар Ањоли, сараевчанец со италијанско потекло, двапати годишно, од 1975 до 1978 година, бил лично обезбедување на Јосип Броз Тито додека ловел дивеч на ловиштата...
Вести Регион

Во Кумровец илјадници луѓе го прославија Денот на младоста

Слободен печат
По 15 пат денеска во родното место на Јосип Броз Тито Кумровец во Хрватска, се одржа прославата на Денот на младоста. Оваа година имаше околу...
Забава Магазин

СЕКОГАШ ПРИВРЗАНА: Како пред 39 години познатата поетеса се прости од Тито?

Слободен печат
Погребот на Тито бил најголем во историјата на сите поранешни југословенски републики, а на него се сеќаваат жителите на сите земји кои беа дел од...