2 C
Скопје

Tag : јосип броз тито

Забава Магазин

Тито не го сакал Свети Никола зашто го потсетувал на Дедо Мраз!

Слободен печат
Познато е дека празниците секогаш ги легитимираат властите и тие постојат да го слават она што е на власт, па и Новата година и другите...
Вести Македонија

Тито Петковски: Влезе Бугарија во коалицијата на Хитлер- започна окупацијата на Македонија

Слободен печат
Тито Петковски, претседател на НСДП вечерва гостуваше во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5, говореше за потеклото на неговото име и проблемите со Бугарите во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ризвановиќ до Захариева и јавноста: Еве ги вистинските причини зошто бугарските националисти и негатори на македонската нација и јазик навистина го мразат Јосип Броз Тито

СП.
Македонскиот новинар Сеад Ризвановиќ со две објави на неговиот фејсбук-профил го сподели својот став околу последните изјави на бугарската влада, кои ви ги пренесуваме во...
Вести Регион

Германскa историчарка: Тито тешко можеше да го спречи распаѓањето на Југославија

Илинка Иљоска
Германскaта историчарка Мари-Шанин Чалиќ оцени дека ако долгогодишниот југословенски лидер Јосип Броз Тито беше жив тешко можеше да спречи распаѓање на Југославија во раните 90-ти,...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Интимниот живот на поранешната прва дама на Југославијa, Јованка Броз, на изложба во Нови Сад

Слободен Печат
Протоколот за соработка меѓу галеријата „Матица српска“ од Нови Сад и Музејот на Југославија во Белград се договорил деновиве, а причина за соработка е реализацијата...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Забранетата љубов на Тито: Починала многу млада, а тој никогаш не ја преболел! (ФОТО)

Слободен Печат
Првата љубов на Јосип Броз Тито била Даворјанка Пауновиќ. Во периодот кога го сретнала таа била во емотивна врска со Јово Капичиќ, студент по медицина...
Ви Препорачуваме Магазин Регион

ЛУКСУЗОТ на ТИТО го имал и ТРАМП, а во 1998 бил изнајмен и од македонскиот авиотранспорт! (ФОТО)

Слободен печат.
Боинг 727 е познат патнички тримоторен млазен авион со краток до среден долет, кој бил создаден во втората половина од ХХ век. Во ваков авион...
Вести Магазин Регион

ОТКРИЕНИ ДОСЕГА НЕПОЗНАТИ ДОКУМЕНТИ за ТИТО: Додека бил на смртна постела, во болницата се лумпувало!

Слободен печат.
Иако Јосип Броз Тито почина пред скоро 40 години, во јавноста се уште протекуваат нови, потполно непознати документи за неговиот живот. Овој пат, нови сознанија...
Вести Ви Препорачуваме Регион

КОЈ САКА ДА БИДЕ ТИТО НА 24 ЧАСА: Со луксузниот син воз најчесто патуваат странци, а еве како изгледа тоа искуство

Слободен печат
Одраз на носталгија во очите на патниците. Луксуз со стил. Симбол на нераскажаната моќ на една држава и на еден државник. Автентично сведоштво за хедонизмот...
Вести Регион

ТЕЛОХРАНИТЕЛ НА ТИТО ОТКРИ МАЛКУ ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ: Лажниот атентат и љубопитниот службеник кој ѕирнал во новчаникот на маршалот

Слободен печат
Александар Ањоли, сараевчанец со италијанско потекло, двапати годишно, од 1975 до 1978 година, бил лично обезбедување на Јосип Броз Тито додека ловел дивеч на ловиштата...