Георгиевски не успеа да донесе нов медал, загуби во четвртфиналето на ЕП

Дејан Георгиесвски не успеа да го повтори успехот од Игрите во Токио/ Фото: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Актуелниот олимписки вицешампион, Дејан Георгиевски, не успеа повторно да ја израдува нацијата и да се закити со медал на Европското првенство во таеквондо што се одржува во Манчестер, Англија.

Георгиевски во категоријата над 87 килограми, загуби во четвртфиналето од Хрватот Паско Божиќ со 9:20.

На Европското првенство, Македонија ја претставуваа тројца таеквондисти, Дејан Георгиевски, Анамарија Георгиевска и Филип Додевски.

Додевски загуби од Турчинот Таха Биџер, додека Анамарија Георгиевска беше поразена од Магда Вет Хенин од Франција.

Видео на денот