Французите останаа со празни раце, бронзата за Полска

Исцрпувачкото полуфинале и поразот од Србија ги чинеше одбојкарите на Франција медал на Европското првенство. Французите во натпреварот за бронзениот медал загубија од актуелниот светски шампион, Полска со убедливи 0:3 во сетови и тоа 24:26,22:25,21:25.

Ова воедно е трета бронза за Полјаците на Европските првенства, а вкупно деветти медал. Одлучувачки фактор за победата беше денот повеќе за одмор за Полјаците кои беа подобри во сите делови од играта.

Французите беа рамноправен протовник во сите три сета до самата завршница, но кога беше најпотребно проработуваше блокот на полските одбојкари и рутински ги освојуваа сетовите.

Полска со бронзениот медал ја предводеше Леон со 18 поени, додека Кубијак имаше 14 поени, а на спротивната страна, Нгапет имаше 18 поени.
Во големото финале на ЕП, утре ќе играат селекциите на Србија и на Словенија.

Прочитајте и...  Македонскиот голман Димитриевски позитивен на Ковид-19!

Прочитај повеќе

ЛШ: Лајпциг испишува историја, во полуфиналето „бикови“ против „светци“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победнички старт за Вардар: Охрид беше достоен ривал на европскиот шампион!

Слободен печат

И Андреску нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Прв триумф на Металург на ракометниот турнир во Струга

Слободен печат

Димитриевски: Во одлична состојба сум, наскоро се враќам со тимот!

Слободен печат

Погба е блиску до нов договор со Манчестер јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонскиот голман Димитриевски позитивен на Ковид-19!

Слободен печат

Погледнете го најдобриот гол на сезоната во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мечевите во Лигата на нации ќе се играат на неутрален терен?

Слободен печат

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат