полска Archives - Слободен печат

Tag : полска

Вести Македонија Слајдер

Преживеаните од Аушвиц ги раскажаа горчливите искуства

Слободен печат
Поминаа 75 години откако советските трупи пристигнаа во логорот на смртта во Аушвиц-Биркенау каде што најдоа хорор приказна. Жртвите, повеќето од нив Евреи, достигнаа над...
Вести Планета

Полска ја обвинува ЕУ за политика на двојни стандарди

Слободен печат
Полска денеска ја обвини Европската унија дека води политика на двојни стандарди во врска со критиките на Брисел за новиот закон за правосудство, кој дозволува...
Вести Планета

Европскиот суд ќе преземе мерки за новиот полски закон за санкции на судиите

Слободен печат
Европската комисија побара од Европскиот суд, највисоката судска инстанца во ЕУ, да преземе мерки против новиот полски закон овозможува полските судии да бидат санкционирани заради...
Вести Планета

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат
Пратениците од Долниот дом на полскиот Парламент, (Сејм) денеска го поддржаа спорниот предлог закон, со кој се овозможи да бидат отпуштени од работа судии кои...
Вести Планета

Полска бара од Путин воздржаност од „користење“ на жртвите од Холокаустот за политички цели

Слободен печат
Полска го повика рускиот претседател Владимир Путин да се воздржи од „користење“ на жртвите од Втората светска војна и Холокаустот за тековни политички цели и...
Вести Планета

Сенатот во Полска отфрли предлог-закон за „дициплинирање“ на судии

Слободен печат
Полскиот Сенат, каде доминира опозицијата, денеска го отфрли предлог законот, со кој се овозможување „дисциплинирање“ судии кои критикуваат владини реформи. Од вкупно 100 сенатори, против...
Вести Планета

Климатскиот фонд на ЕУ изнесува 100 милијарди евра од кои најголем дел е наменет за Полска и Германија

Слободен печат
Полска и Германија ќе бидат најголемите корисници на новиот фонд на Европската унија од 100 милијарди евра, наменет за помош на регионите кои се зависни...
Вести Некатегоризирано Планета

Влошено владеењето на правото во Унгарија и Полска

Слободен Печат
Европскиот парламент усвои резолуција со која предупредува дека состојбата во областа на владеењето на правото во Унгарија и Полска се влошила од активирањето на членот...
Вести Планета

Полска ќе купи 32 воени авиони Ф-35 од САД

Слободен печат
Полските власти планираат да потпишат договор за купување на 32 воени авиони Ф-35 од САД до крајот на јануари, изјави денеска полскиот министер за одбрана,...
Спорт Фудбал

Официјално: Илиев на позајмица во полската Јагелонија

Слободен печат
Како што и претходно се најавуваше, тоа претходно и се оствари, македонскиот репрезентативен голман ја продолжува кариерата во Полска. Првиот дел од сезоната Дејан Илиев,...