13 C
Скопје

Tag : полска

Вести Свет

Полска сака да ги купи вакцините „Џонсон и Џонсон“ од Данска

Слободен печат
Полска понуди од Данска да ги купи вакцините против ковид-19 од производителот „Џонсон и Џонсон“ во Данска, соопшти денеска Пјотр Мулер, портпарол на полската влада....
Вести Свет

Во Полска се укинуваат дел од рестриктивните мерки

МИА Агенција
Полските власти почнуваат со втората фаза од укинување на ограничувањата воведени  во март за време на третиот бран на Ковид-19. Во првата фаза на 1...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Откриена првата бремена египетска мумија, единствен случај во светот

Слободен печат
Полските научници во четвртокот објавија дека ја откриле првата бремена египетска мумија во светот додека скенирале посмртни остатоци стари 2.000 години, кои се чуваат во...
Вести Свет

Полска казни трговски синџир со околу 16 милиони долари поради измама на потрошувачи

Слободен печат
Полски регулатор ја казни малопродажната група „Биедронка” со околу 16 милиони долари поради погрешно обележување на увезено овошје и зеленчук, како да се одгледуваат во...
Вести Свет

Полска остро реагираше на одлуката на Русија за протерување нејзини дипломати

Слободен печат
 Полското Министерство за надворешни работи денеска ја оцени одлуката на Русија да протера пет полски дипломати како агресивна акција насочена кон разгорување на односите со...
Свет

Во Полска пристингна десетина американски авиони ловци Ф-15 и Ф-16

МИА Агенција
Европската команда на Вооружените сили на САД во рамките на воените вежби во Полска префрли десетина авиони ловци, изјави полскиот министер за одбрана Матиуш Блашчак....
Спорт Фудбал

Проблем за Полска и Баерн: Се повреди Роберт Левандовски!

Слободен печат
Капитенот на полската репрезентација, Роберт Левандовски ќе го пропушти претстојниот натпревар против Англија поради повреда на десното колено. Левандовски постигна два гола во вчерашната победа...
Живот Магазин Магазин слајдер Свет

Полјак паднал на возачки испит 192 пати

Слободен Печат
50-годишен маж од Полска успеал да го положи тестот за возачкиот испит, по 192 обид во последните 17 години. Анонимниот граѓанин на малото гратче Пјотрков...
Вести Свет Слајдер

Полскиот писател Јакуб Зулчик се соочува со затвор: Претседателот Дуда го нарече „морон“ на социјалните мрежи

Слободен печат
На полскиот писател Јакуб Зулчик (37) му се заканува казна затвор дo три години заради тоа што претседателот го нарече „морон“ на социјалните мрежи. Зулчик...
Вести Свет

Полски новинар може да добие казна затвор од три години затоа што го нарече претседателот „кретен“

Слободен печат
Полскиот писател и новинар Јакуб Зулцзик може да добие казна затвор од три години затоа што го нарече претседател Анджеј Дуда „кретен” во објава на...