ФОТО | Замина уште една музичка легенда: Почина пејачот Мит Лоуф

Мит Лоуф/Instagram
Мит Лоуф/Instagram

Познатиот американски пејач Мит Лоуф почина денеска, изјавија светските медиуми. Имаше 74 години.

Неговиот албум  „Bat Out of Hell“ e еден од најпродаваните на сите времиња. Тој е познат по својот легендарен хит и љубовна балада „I’d Do Anything For Love“.

Пејачот роден под полно име Марвин Ли Адеј почина денеска, а неговото семејство се огласи во медиумите по тажниот настан:

„Знаеме колку многу ви значеше и ја цениме сета ваша љубов и поддршка додека поминуваме низ сета оваа тага поради загубата на еден инспиративен уметник и прекрасен човек“

Агентот на легендарниот пејач додае дека неговите ќерки Пери и Аманда биле цело време покрај него и се простиле со својот татко во последните 24 часа од неговиот живот.

Лоуф е најпознат по трилогијата албуми „Bat Out of Hell“. Тоа е еден од најпродаваните албуми во историјата на САД; со продажба од 14 милиони примероци.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Mirror (@dailymirror)


Видео на денот