18.8 C
Скопје

ФОТО: Огнен прстен на небото, првата ваква еклипса во 2021 година

Помрачување на Сонцето се случува кога Месечината поминува помеѓу Сонцето и Земјата, со што прави сенка на Земјата. Така целосно или половично ја блокира сончевата светлина во некои предели.

За време на прстенестата еклипса, Месечината е доволно далеку од Земјата и таа делува како да е помала од Сонцето на небото. Бидејќи Месечината не го блокира целосно Сонцето, изгледа како да има темен круг врз поголем, светол круг. Ваквата форма прави илузија на „огнен прстен“ околу месечината.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NASA (@nasa)

Овој атрономски настан во северната хемисфера беше највидлив за луѓето во Канада, Гренланд и северна Русија, а на други делови од земјата „огнениот прстен“ не беше видлив, туку само се забележуваше половично затемнување на Сонцето. Помрачувањето се случува кога Сонцето, Месечината и Земјата не се точно порамнети.

 

Ова е првата од двете еклипси кои ќе се случат оваа година.

Еклипсата почна во Канада, северно од Големите Езера, ја помина североисточно државата кон Арктичкиот Океан, па сврти од Северниот Пол и беше очекувана да заврши со североисточниот дел на  Сибир.

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар