ФОТО: ММА борци се искршија од ќотек, а потоа се гушкаа во возило на брза помош

Родригез и Холовеј пет рунди водеа беспоштедна борба /принтскрин/твитер

На манифестацијата УФЦ Фајт најт 197 главна борба на вечерта беше таа помеѓу Макс Холовеј и Јаир Родригез кои прво крвави го напуштија октагонот, а потоа се гушкаа.

Победата му припадна на Макс Холовеј и тоа со судиска одлука (два пати 49:46 и еднаш 48:47) иако пред борбата важеше за голем фаворит. За Јаир Родригез ова беше прва борба по пауза од две години, но и покрај долгото отсуство со својата изведба ги воодушеви фановите.

За тоа каков интензитет имаше борбата најдобро покажуваат фотографиите по неа, и едниот и другиот ММА борец имаа пројни расекотини и модрици на лицето, но тоа не ги спречи да се гушнат во возилото на брзата помош додека одеа во болница на детални лекарски прегледи.


 

Видео на денот