Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека се сомнева во безбедноста и ефикасноста на вчерашната одобрена вакцина против коронавирус во Русија.

„Се надевам дека Русите дефинитивно ќе докажат дека вакцината е безбедна и ефикасна. Сериозно се сомневам дека е така“, рече Фаучи во изјавата за телевизијата Еј-би-си њуз.

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Според Фаучи пред да почнат да се вакцинираат луѓето, вакцината мора да биде докажана дека функционира.

„Имаме многу вакцини. Ако сакаме да им наштетиме на луѓето или да им дадеме нешто што не функционира, тогаш би можеле да започнеме да им даваме вакцини уште следната недела. Но, тоа не го сакаме“, истакна епидемиологот.

Прочитајте и...  Акар: Анкара го поддржува Баку

Фаучи посочи дека кога слушаат информации за развој на вакцината во Русија или Кина, секогаш мора да знаат дека безбедносните стандарди во тие земји се различни од оние во САД. Ова не е прв пат американскиот епидемиолог да излезе со ваква изјава, откако на почетокот на месецов изрази сомневање за овие вакцини.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

 

Првата вакцина против ковид-19 во светот доаѓа од Русија, каде ја нарекоја „Спутник V“ и развива имунитет до две години. И ќерката на рускиот претседател Владимир Путин ја прими вакцината.

Путин: Русија ја одобри првата вакцина против коронавирусот во светот, една од моите ќерки ја прими

13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Прочитај повеќе

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат