Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Во западните земји се развиваат тро вакцини, кои се во првата фаза од клиничкото испитување врз човекот.

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина.

– Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат. Да се каже дека има вакцина подготвена за дистрибуција пред да биде тестирана за мене е нешто проблематично, да не кажам нешто повеќе, истакна Фаучи вчера пред Конгресот.
Директорот на американскиот Институт за заразни болести додаде дека САД за вакцината не треба да се потпираат на другите држави.

Русија тврди дека прва ќе има вакцина за коронавирус и тоа многу брзо

Русија изминатите денови соопшти дека се надева оти од септември или октомври ќе почне со индустриско производство на две вакцини против новиот коронавирус , но не објави научни податоци кои ја потврдуваат нивната безбедноста и ефикасноста.

Прочитајте и...  Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Неколку проекти за вакцина имаат охрабрувачки резултати, а помеѓу нив е и една кинеска, на која заеднички работат Институтот за воени истражувања и фармацевстката група „КанСино билоџикс”. Кинеската армија кон крајот на јуни одобри употреба на вакцината во своите редови, иако се уште не почнала завршната фаза за нејзино тестирање.

Во западните земји се развиваат три вакцини, кои се во првата фаза од клиничкото испитување врз човекот.

Кои вакцини ги купува ЕУ? Европа преговара со повеќе компании, оваа вакцина има најмногу изгледи

Прочитај повеќе

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Жена од Кина која се излечила од коронавирусот, по еден месец повторно е заразена

Слободен печат

Во складиштето во Бејрут имало и огномет: Се смета дека тоа било клучен фактор за експлозијата

Слободен печат

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција