ЕП: Македонија не освои ниту сет против силните Холанѓани

Холанѓаните доминираа, следен меч за Македонија в недела против Турција/Фото: facebook.com/volleyballmkd

Денеска и во вториот натпревар на Европското одбојкарско првенство репрезентацијата на Македонија во Тампере загуби со максимални 3:0 од Холандија, 25:20, 25:18 и 25:22.

За Холанѓаните ова е веќе втор триумф во рамките од групата „Ц“ и моментно го делат првото место со Турција со по шест бодови.

Напомена дека второто коло треба да биде комплетирано со дуелот Финска – Русија, Финците се третопласирани со три бодови, а без бодови се Русија, Шпанија и Македонија. „Лалињата“ стартуваа со предност од 7:3 во првиот сет, па успеавме да намалиме трипати на „минус еден“ (11:10, 12:11, 13:12), но повторно се одвои ривалот овојпат на „плус пет“ (17:12, 18:13, 19:14), а највисоката позитива изнесуваше 21:16, по што до крајот само рутински противниците го одработуваа сетот.

Единствено само во вториот сет двапати го контролиравме резултатот и тоа минимално со 1:0 и 15:14, се држевме егал до 16:16, и наместо да се води битка поен за поен, Холандија направија серија од четири поени во низа што се покажа како клучен момент за предност од 2:0 во сетови.

Ништо не се смени и во третиот сет, уште од самиот старт обезбедија високо водство од 6:2, за момент ги вративме надежите намалувајќи на 8:7. Противникот покажа дека има големи амбиции на ова ЕП да се бори за висок пласман, повторно се вратија на „плус пет“ (14:9). Се обидовме со сите сили да бидеме барем резултатски блиску до противникот, најблиску можевме до 18:16, 19:17, 21:19, а Холандија само искусно го водеше овој меч до нови сигурни бодови на континенталниот собир.

Во нашите редови на денешната средба 13 поени запиша Н. Ѓорѓиев, два повеќе од Александар Љафтов, а на спротивната страна Вутер Тер Маат реализираше 22 поени. Избраниците на селекторот Душко Николиќ својот нареден меч ќе го имаат на 5 септември против турската селекција со почеток од 13.00 часот.

Видео на денот