1 C
Скопје

Tag : холандија

Вести Свет

Русија протерува двајца холандски дипломати како одмазда за слична мерка

Слободен печат
Русија ќе протера двајца холандски дипломати како одмазда за слична мерка преземена од Холандија во декември против двајца руски дипломати обвинети за шпионажа, соопшти денеска...
Вести Свет

Москва го возвраќа ударот: Русија протерува двајца холандски дипломати за „непријателски и провокативен потег“

Слободен печат
Руското Министерство за надворешни работи денес објави дека протерува двајца холандски дипломати. Наведено е дека е поднесен остар протест против амбасадорот за работа на холандската...
Вести Свет

Холандската влада падна по скандалот што доведе до зголемување на невработеноста, банкрот и бројни разводи

И.И.
Холандскиот премиер Марк Руте и неговите министри поднесоа оставки поради лошото управување со субвенциите за згрижување деца, што, според резултатите од парламентарната истрага, доведе илјадници...
Вести Свет

Холандската влада поднесе оставка поради скандал кој донесе до раст на невработеност, банкрот и разводи

Слободен печат
Холандскиот премиер Марк Руте и неговите министри поднесоа оставка заради лошо управување со субвенциите за детска нега, заради што според резултатите на истрага, повеќе илјади...
Вести Свет

Кабинетот на премиерот Марк Руте на два ума: Холандската Влада размислува за колективна оставка

Слободен печат
Холандската Влада на чело со премиерот Марк Руте размислува за колективна оставка поради извештај во кој се обвинува за лошо управување со субвенциите за згрижување...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Тројцата Срби што ја завија Холандија во црно добија казна за четирикратно убиство во продавница

И.И.
Две години по грозоморното четирикратното убиство во Холандија, кое ги извршија таткото Камил А. и двајцата синови Денис (32) и Дејан (34) од српско потекло,...
Вести Свет

ВИДЕО: „Добредојдовте во Брегзит!“ Британците не смеат ни сендвич со шунка да внесат во ЕУ

И.И.
Откако Британија ја напушти Европската Унија на 31 декември, Британците се соочуваат со ригорозните царински правила. Меѓу другото патниците кои влегуваат во Унијата не смеат...
Вести Економија

ВИДЕО | Брегзит: Холандски цариници запленуваат сендвичи од патници од Британија

Слободен печат
На снимките направени минатата недела можат да се видат цариници како стопираат возачи на автомобили и камиони. „Добредојдовте во Брегзит господине… жал ми е“, вели...
Вести Свет

Градоначалничката на Амстердам сака на туристите да им забрани да влегуваат во кафулињата со марихуана

Слободен печат
Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, предлага забрана за влез на туристите во познатите кафулиња низ градот во кои се продава марихуана. – Голем број туристи...
Вести Свет

Холандските власти означија почеток на крајот на кризата

Слободен печат
Во Холандија, со мало задоцнување во споредба со другите земји – членки на ЕУ, денеска започна процесот на вакцинација. Медицинската сестра Сана Елкадири (39), која...