14 C
Скопје

Tag : холандија

Спорт Фудбал

Фудбалерките во Холандија може да играат за аматерски машки екипи

Слободен печат
Фудбалската федерација на Холандија им дозволи на најталентираните фудбалерки од следната сезона да играат во натпреварувањата во машка конкуренција. Тие ќе се натпреваруваат со мажите...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Вака во Холандија се воспитуваат децата: Благодарение на овие принципи, во оваа земја растат најсреќните деца!

Слободен печат
Децата во оваа земја со генерации се воспитуваат на овој начин… Студијата на УНИЦЕФ покажа дека во Холандија растат најсреќните деца во светот. Оваа земја...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО: Васил Гарванлиев имаше одлична прва проба на евровизиската сцена во Ротердам

Слободен печат
Македонскиот претставник на Евросонгот Васил Гарванлиев заедно со тимот на МРТ, носител на лиценцата за овој избор, во петокот пристигна во Ротердам, Холандија. Гарванлиев веќе...
Спорт Фудбал

ВИДЕО I Навивачка фешта во Холандија: Со трактори ги испратија фудбалерите на најважниот натпревар во сезоната

Слободен печат
Поради пандемијата на коронавирусот навивачите ги нема на стадионите, но тоа не ги попречува да прават фешти надвор од нив. Фудбалерите на Де Графшап вечерва...
Вести Свет Слајдер

Коронавирус: Европа ги прави првите чекори кон нормалност

Слободен печат
Многу луѓе копнеат по тоа: конечно повторно да излезат, да се сретнат со пријатели, да одат на прошетка. По повеќемесечен локдаун поради Ковид-19, ова сега...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Првиот пар во Европа се всели во целосно 3Д печатена куќа

Слободен печат
Брачниот пар од Холандија стана првиот во Европа кој живее во куќа отпечатена со 3Д машина за бетон. Оние кои го поддржуваат овој проект наведуваат...
Вести Свет

Холандија го одложува олеснувањето на анти-ковид мерките

Слободен печат
Холандија ја одложи следната фаза на ублажување на рестриктивните мерки за најмалку една недела, бидејќи бројот на случаи и притисокот врз болниците остануваат високи. –...
Вести Свет

Холандија ги олеснува ковид-мерките првпат од почетокот на годината

Слободен печат
После четири месеци строга блокада, Холандија од денеска укинува некои од рестриктивните мерки. Од денеска е укинат вечерниот полициски час кој беше воведен во јануари....
Вести Македонија

Холандски лалиња за здравствените работници во Скопје за одбележување на националниот празник – Денот на Кралот

Слободен печат
По повод роденденот на Неговото Височество Кралот Вилем Александар – Денот на Кралот, Амбасадата на Кралството Холандија обезбеди симболичен подарок за Итната медицинска помош, Геронтолошкиот...
Вести Свет

Холандија забрани летови од Индија поради новата мутација на ковид-19

Слободен печат
Холандија од денеска забранува летови за патници од Индија. Ограничувањето ќе трае до 1 мај, поради стравувањата дека новата мутација на ковид-19 ќе се прошири...