Дрим тим на Вардар, Раул доби предност пред Парондо (ФОТО)

Пандемијата на коронавирусот го запре спортот и ги стави спортистисти во карантин, а дел од нив си најдоа интересна занимација.

Данскиот ракометар Расмус Бојсен, за време на карантинот одлучи да ја држи ракометната јавност будна со своите избори на најдобри екипи, а сега на ред дојде и двојниот европски шампион и макеоднски првак, Вардар.

Вардарци се актуелни европски шампиони, а првата титула ја освоија пред три години, но Бојсен одлучи да направи дрим тим на Вардар од ракометари кои го носеле дресот од 2000. година па досега.

Најдобар голман е Арпад Штербик кој учествуваше во походот на првата европска титула, а пивот очекувано е капитенот Стојанче Стоилов.

Изборот за најдобри крила падна на Русите, најдобро лево крило е Тимур Дибиров, додека на десната крилна позиција предност доби Данил Шишкарев пред Иван Чупиќ, актерот на побеничкиот гол во финалето од 2017 година.

Прочитајте и...  Четири ракометари на Вардар се позитивни на коронавирус

Бековската тројка ја сочинуваат хрватските репрезентативци Игор Карачиќ и Лука Циндриќ, и летонскиот џин, Даинис Криштопанс.
Најдобар дефанзивец во дрим тимот на Вардар е Илија Абутовиќ.

Предводник на „црвено-црниот“ дрим тим е Раул Гонзалес кој седеше на клупата пред три години кој доби предност пред Роберто Гарсија Парондо кој ја донесе втората европска титула.

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian