Десерт кој ќе ви го направи денот поубав – Палачинки со вкус на кафе

Прекрасен десерт кој ќе ви го направи денот поубав, пробајте ги овие превкусни палачинки…

Потребни состојки:

80 г брашно
1 лажица шеќер
1 лажица инстант кафе
1 лажичка ситно рендано чоколадо
2 јајца
1 жолчка
20 г растопен путер
млеко по потреба
прстофат сол
шлаг
цимет
овошје (по желба)

Начин на подготовка:

Во еден сад измешајте ги брашното, шеќерот, кафето, чоколадото и солта. Во друг сад измешајте ги јајцата и жолчката и потоа додадете го растопениот путер. Измешајте ги двете смеси и пополека дур мешате додавајте млеко.

Оставете ја сместа да отстои еден час. Палачинките пржете ги на путер. Готовите палачинки служете ги со шлаг и цимет. По желба додадете и некое овошје.

Прочитајте и...  Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Прочитај повеќе

Француски шмек и балкански мелос со „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“

Слободен печат

Драма во семејството на Северина: Поранешниот зет ја киднапирал внуката на пејачката, но ги објавил и нејзините експлицитни фотки!

Слободен печат

Познатата пејачка Дафи со денови ја дрогирале и ја силувале во заробеништво! (ФОТО)

Слободен печат

Предупредување од руски астролог: Нè очекува турбулентен период, внимавајте на овие датуми!

Слободен печат

Судбината на Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Слободен печат

Пејачката Елена Велевска е горда мајка: Нејзините три деца снимија заедничка песна, синот Марко рапува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се враќа во мода најомразениот тренд од 2000-та година! (ФОТО)

Слободен печат

Муабет со Елена Христова, вокалистка на „Баклава“: Албумот „IV“ нѐ сплотува во една голема фамилија

Јасмина Кантарџиева Димков

Весела Христовска: На македонската жена ѝ недостига повеќе самодоверба, време за себе и да знае да каже „не“

Јасмина Кантарџиева Димков

Харисон Форд ќе ви каже која е тајната за успешниот брак

Слободен печат

Старлетата Кортни Стоден: Се омажи на само 16 години, а за време на разводот се обиде да се самоубие

Слободен печат

Штрудла со јаболка (РЕЦЕПТ)

Слободен печат