Делегација на ФИНА ќе ги решава проблемите во македонското пливање

Од ФИНА исто така ја знаат ситуацијата во македонското пливање, најновите информации велат дека тие не можат моментно да ги потврдат промените.

А причина поради е тоа што и натаму се водат според информациите од страна на Македонскиот олимписки комитет, а таму се уште стои името на Александар Маленко како прв човек на пливачката федерација.

Слободен печат

После завршувањето на Светското првенство во пливање кое ќе се организира од 12 до 28 јули во Јужна Кореја, делегација на ФИНА ќе дојде во Македонија да им стави крај на проблемите околу тоа кое е раководството на пливањето во нашата земја.

Потсетување, на собрание во април со гласање од пливачките клубови за нов претседател на Националната пливачка федерација беше избран Александар Филипчев кој што во меѓувреме говореше и пред медиумите околу најновите активности и ситуацијата во која се наоѓаат.

Прочитајте и...  Пукаше во олимписки сурфер, бидејќи не ги почитува мерките за изолација! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Филипчев е претседател на Националната пливачка федерација во Централниот регистар на Македонија, но ФИНА и натаму го признава Александар Маленко како претседател, и поради ваквите тензични односи оди на штета на нашите пливачи во машка и женска конкуренција, последен пример беше со младата пливачка Миа Блажевска Еминова.

Прочитај повеќе

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат

Владата ќе им обезбеди минимална плата на сите спортисти

Слободен печат

Дарко Панчев: Пандемијата ќе ја победиме со дисциплина

Слободен печат

Во Реал се пресметаа и ќе мора да го следат примерот на Барселона, кратењето на платите е неизбежно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА направи план, летово нонстоп ќе се игра фудбал

Слободен печат

Борусија Дортмунд е магнет за талентирани фудбалери, повторни ги надмудри гигантите

Слободен печат

СРАМОТА: Ајакс се посрамоти, му даде отказ на фудбалерот кој беше во кома речиси три години

Слободен печат

Нема да има тенис годинава

Слободен печат

Научниците во САД бараат крв од излечените НБА ѕвезди за да направат вакцина

Слободен печат

Турскиот легендарен голман Рушту се бори за живот, ставен на респиратор

Слободен печат