Tag : фина

Останатo Спорт

ДО КОГА ВАКА: Маленко си продолжува со лудоста, трпат македонските пливачи!

Слободен печат
Од претходно знаеме дека правата пливачка федерација е онаа предводена од Александар Филипчев кој се води според Централниот регистар. Филипчев кон крајот на јуни пред...
Ви Препорачуваме Спорт

Поп Ацев, светски првак без олимписка стипендија

Благоја Георгиевски
Најдобриот македонски маратонец сезонава трет пат ја освои вкупната светска титула во серијата ултрамаратони на ФИНА, а имаше многу успешен настап и во серијата трки...
Останатo Спорт

Трета светска титула за Евгениј Поп Ацев!

Слободен печат
За најдобриот македонски пливачки маратонец ова е трета светска титула, првите две беа освоени во 2015 и 2017 година. Денеска се пливаше и последната трка...
Останатo Спорт

Поп Ацев втор на Охридскиот маратон, прв на светската ранг листа

Слободен печат
Во рамките на „Гран-при” серијата на ФИНА двократниот светски шампион на 25 километри и рекордерот на Охридскиот маратон од 2013 година кога се пливаше на...
Останатo Спорт

Усвоено барањето на Маленко за промена на името на Пливачката федерација

Слободен печат
Новото официјално име на Пливачката федерација на Македонија предводена од Александар Маленко ќе биде: Пливачка федерација на Северна Македонија или скратено ПФСМ. Ова е одлуката...
Останатo Спорт

Делегација на ФИНА ќе ги решава проблемите во македонското пливање

Слободен печат
Од ФИНА исто така ја знаат ситуацијата во македонското пливање, најновите информации велат дека тие не можат моментно да ги потврдат промените. А причина поради...
Останатo Спорт

ПОП АЦЕВ: Со добар резултат на СП до норма за Токио!

Коминовски Фидан
Двократен светски шампион во гранпри-серијата, лани беше трет, за Евгениј Поп Ацев годинава е клучна за настап на летната Олимпијада. Македонскиот пливач Поп Ацев ексклузивно...