Tag : делегација

Вести Македонија

Делегации на СДСМ положија цвеќе и оддадоа почит на повеќе локации низ државата

Слободен печат
По повод големиот празник 2ри август – Денот на Републиката, делегација на СДСМ во состав Коста Петров, потпретседател на СДСМ и Марија Георгиевска претседателка на...
Вести Македонија

Министерот Адеми на чело на владината делегација на одбележување на годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски во Мостар

Слободен печат
Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, ја предводеше делегацијата на Владата, во која беа и министерот задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан и заменик министерот...
Вести Македонија

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски денеска заминува за Лондон, Обединетото Кралство, каде ќе ја предводи делегацијата на Владата во која е и министерката за финансии Нина Ангеловска...
Вести Економија

Мартенс: Правна и долгорочна сигурност за инвеститорите при процесите на планирање

МИА
Искрено се надевам како за германските, така и за македонските инвеститори  во земјата, дека ќе се постигне јакнење на државните институции и правна и долгорочна...
Вести Регион

Делегација на Меркел ќе патува во Косово со цел постигнување договр за формирање на влада

Слободен печат
Делегација на германската канцеларка Ангела Меркел, треба да пристигне во Косово, во обид да се постигне договор помеѓу Движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово....
Вести Свет

СРПСКАТА ОПОЗИЦИЈА НЕ ГО МЕНУВА СТАВОТ: Средбата со делегацијата од ЕП не ги „убеди“ да не ги бојкотираат изборите

Слободен печат
Претседателот на Народната партија (НС) и претседавач на Сојузот за Србија (СзС), Вук Јеремиќ, по средбата со делегацијата на Европскиот парламент изјави дека СЗС нема...
Вести Македонија

Собраниска делегација ќе учествува на тркалезната маса на ЕП во Брисел

Слободен печат
Делегација на Собранието на Македонија во состав Сашо Василевски, Бетиане Китев, Реџаиљ Исмаили и Драган Данев денеска ќе учествуваат на „Тркалезна маса на високо ниво...
Вести Македонија

Заев: Ќе ја продолжиме динамиката на регионална соработка

Слободен печат
Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на пратеници од албанскиот Парламент, предводена од претседателката на парламентраната Комисија за надворешни работи, Мими...
Вести Македонија

Делегација на ПС на Франкофонијата во посета на Собранието

Слободен печат
Делегација предводена од Жан Крабал, парламентарен генерален секретар на Франкофонијата престојува во Скопје и денеска ќе има средби со претставници на Собранието на Македонија. Крабал...
Вести Регион

Обрадовиќ: Опозицијата е подготвена за разговор со делегацијата на ЕП само за поместување на изборниот термин

Слободен печат
Лидерот на Двери Бошко Обрадовиќ изјави денеска дека делегацијата на Европскиот парламент е добредојдена во Србија, но дека припадниците на опозицијата собрани во Сојузот за...