национална Archives - Слободен печат

Tag : национална

Вести Економија

НБ: Банкарскиот систем стабилен, депозитите со солиден раст, раст и кај кредитите

Слободен печат
Банкарскиот систем во третиот квартал годинава ја задржа стабилноста. Депозитите одбележаа солиден раст, но и кредитите одобрени на домаќинствата продолжија да растат. Ова го констатира...
Вести Економија

Прва конвенција за вселенската индустрија во регионот на ЈИЕ во Скопје

МИА Агенција
Скопје од денеска до 23 октомври 2019, ќе биде домаќин на првата Конвенција за вселенска индустрија во регионот на Југоисточна Европа, на која учествуваат компании...
Вести Македонија

Во финална фаза е изработката на Националната листа за трансплантација на бубрези

Слободен печат
Трансплантацијата во земјава е еден од приоритетите на Министерството за здравство и на Владата на Република Северна Македонија. Министерството за здравство е во финална фаза...
Вести Економија

И доколку се укине забраната, Трамп е против соработката со Хуавеј

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека поради националната безбедност не сака САД да работи со кинескиот Хуавеј, дури и доколку администрацијата одлучи да го продолжи...
Вести Македонија

Трибина: Намалување на ризиците од несреќи и катастрофи

Слободен печат
„Национална платформа за намалување на ризици од несреќи и катастрофи на Република Северна Македонија” е тема на трибината што денеска ќе се одржи во Владата...
Вести Македонија

Јавен повик за селекција и избор на работници од УБК во Агенција за национална безбедност

Слободен печат
Комисијата за селекција и избор на работници на Управата за безбедност и контраразузнавање објави Јавен повик за кој ќе биде спроведена постапка за селекција и...
Вести Економија

Стартуваат дебатите за креирање национална програма за талентирани деца

Слободен печат
Во организација на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска и утре, ученици, родители, наставници и професори, како и претставници на државни институции и...
Останатo Спорт

Делегација на ФИНА ќе ги решава проблемите во македонското пливање

Слободен печат
Од ФИНА исто така ја знаат ситуацијата во македонското пливање, најновите информации велат дека тие не можат моментно да ги потврдат промените. А причина поради...
Вести Економија

За гранка од посебен национален интерес да се прогласи овчарството

МИА Агенција
Македонското јагне спаѓа во т.н. лесна категорија што подразбира повисока класа и повисок квалитет, но, моментно на пазарот тоа не е препознаено и признаено. Овчарите...