ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Со плачење можете да ги решите ОВИЕ ПЕТ проблеми!

Стрес

Студија од 2014 година открила дека плачењето може да им помогне на луѓето да се опуштат во стресните периоди. Резултатите од плачењето не се моментални и би можело да треба да поминат неколку минути пред телото да почне вистински да се опушта. Според истражувањата, плачот го активира парасимпатичкиот нервен состав (ПНС), кој кога ќе се активира, делува смирувачки на мозокот.

Крвен притисок

Високиот крвен притисок може да доведе и до неколку сериозни здравствени проблеми како мозочен удар, срцев удар, деменција, па дури и откажување на бубрезите. Но добра вест е дека, според неколку студии, плачењето го намалува притисокот, го смирува пулсот и го држи под контрола.

Акумулација на токсини

Солзите кои течат од очите додека плачете можат да ве исчистат од нечистотијата, како димот и прашината. Исто така, кога плачете, вашите солзи ги мијат токсините кои поради стресот се наталожени во телото. Не е чудо што можете да почувствувате како тежината заминува по доброто исплакување.

Прочитајте и...  Поранешното момче на водителката што се самоуби ги објави нивните последни пораки! (ФОТО)

Промени на расположението

Доколку се прашувате зошто вашето однесување се претворило во агресивно и постојано се чувствате анксиозно и раздразливо во последно време, тогаш би требало да знаете дека за тоа дефинитивен одговор не постои. Промените на расположението можат да се случат поради различни причини. Една од таквите причини е и наталожувањето на манган во телото. Но кога ќе се исплачете, неговата концентрација во телото се намалува и како резултат, ве прави посмирени и посреќни и посталожени.

Болка

Кога сте во физичка болка, неколку капки солзи често знаат и да капнат сами. На тој начин телото го намалува чувството за болка. Истражувањето открило дека, освен што плачењето е вид на тешење на самите себе, емоционалните солзи ослободуваат и окситоцин, попознат како хормон на љубовта и ендорфин, хормонот за среќа. Наведените хормони ги прават луѓето посреќни, а можат да ја олеснат и физичката и емоционалната болка.

Прочитајте и...  Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Прочитај повеќе

Хајли Бибер не успеа да се избори со ветрот – Фановите видоа нешто повеќе!

Слободен печат

Се туширате секој ден, а не знаете дека со тоа можеби правите грешка

Слободен печат

Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Слободен печат

Вечерва „Баклава“ го промовира новиот албум: Гости ќе бидат Дарко Рундек и „Суперхикс“

Слободен печат

Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вознемирувачко видео: Бритни Спирс си го скрши стапалото додека танцуваше

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков

Русковска се изнасмеа на „Златна Бубамара“- На менито на Сашко Коцев и аферата „Рекет“ (ФОТО)

Слободен печат

Јана Стојановска: Улогата на мајка ми е најинтересна улога со која сум се сретнала

Слободен печат

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да починете од коронавирус

Слободен печат

Хороскоп за 28 февруари – Прочитајте што ве очекува овој понеделник…

Слободен печат