Зидан ја предаде листата за отстрел, седум фудбалери си заминуваат од Реал

Иако спортот и посебно фудбалот во моментов не се во центарот на вниманието поради пандемијата на коронавирусот, но тоа не значи дека најголемите екипи мируваат, тие се подготвуваат за летниот преоден рок.

Шпанските медиуми денеска објавија дека Реал Мадрид го следи примерот на Барселона и направи листа на играчи кои ќе добијат дозвола да си заминат од тимот доколку пристигнат вистински понуди.

Станува збор за фудбалери на кои тренерот Зинедин Зидан повеќе не смета, а воедно може да ја наполнат касата на клубот.

На листата за „отстрел„ се наоѓаат: Герет Бејл, Хамес Родригез, Маријано Дијаз, Алваро Одриозола, Лука Модриќ, Марсело и Лука Јовиќ.

За Бејл и Родригез одамна беше познато дека ќе го напуштат „Сантијаго Бернабеу“ на лето, а изненадување претставува името на Лука Модриќ.

Прочитајте и...  Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Хрватот беше незаменлив дел од средниот ред на „кралскиот“ клуб во последните седум сезони и е еден од најзаслужите за четирите триумфи во Лигата на шампионите.

twitter.com/realmadriden

Сепак, Зидан смета дека времето на 34-годишниот Модриќ помина, а Феде Валверде кој сезонава игра фантастично е повеќе од достојна замена.

Одриозола сезонава замина на позајмица во Баерн Минхен, но ни таму не е дел од првиот тим и се очекува Реал на лето да го стави на трансфер листата.

Мало изненадување претставува Бразилецот Марсело, но тој сезонава падна во втор план по доаѓањето на Ферлан Менди и Зидан смета дека најдобрите игри се веќе зад него и затоа го стави на трансфер листата.

Прочитајте и...  Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Напаѓачите Маријано Дијаз и Лука Јовиќ не покажаа дека можат да го заменат Карим Бензема кога на Французинот ќе му биде потребен одмор.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат