7 C
Скопје

Животните мудрости на Џек Николсон: „Оној момент кога ќе престанете да работите на себе и да учите нови работи – мртви сте!“

Еве што кажал холивудскиот шармер за животот, среќата и жените…

Холивудските актери отсекогаш важеле за харизматични, шармантни и пред се згодни мажи. Но, доколку меѓу сите нив мораме да го избереме најголемиот шармер – тогаш тоа би бил Џек Николсон.

Без оглед на неволјите во животот, тој успеал да ја заджи насмевката на своето лице. Од него многу може да научиме за животот и за тоа како да му пристапиме на стресот и вистински да уживаме во секој момент.

Еве што Џек Николсон има да каже за животот, смртта, работата, советите за младите генерации, но и темата која што секако на него му е најдрага – за жените.

Фото: Профимедиа

1. Мое мото е – повеќе добра забава.

Прочитајте и...  Циркус во Германија ги замени животните со холограми

2. Мојата религија во суштина е да бидам непосреден, да живеам во сегашниот момент. Тоа е старо клише знам, но е мое клише.

3. Доколку почувствувате некаков нагон во себе, имате изразена интуиција, и колку и да ви изгледа дека е погрешна, следете ја.

4. Кога носам очила за сонце, јас сум Џек Николсон. Кога не ги носам јас сум дебел старец од 60 години.

Фото: Профимедиа

5. Ми се допаѓа таа реченица, ја запишав и ја користевме во филмот „Граница“, во кој велам: „Само сакам да направам нешто добро пред да умрам“. Зарем не го сакаме сите тоа?

6. Лажете само двајца луѓе во животот: својата девојка и полицијата. На сите останати кажувајте им ја само вистината.

Прочитајте и...  Кајли Џенер мета на „Твитер“: Парите навистина не можат да купат класа или стил

7. Оној момент кога ќе престанете да вложувате во себе и да учите нови работи – мртви сте.

8. Живеам во убедување дека публиката и понатаму ме гледа како оној млад перспективен актер.

Поврзани вести

Божествената моќ на босилекот

Слободен печат

Циркус во Германија ги замени животните со холограми

Слободен Печат

Уапсен човекот кој три месеци живеел на аеродром поради страв од коронавирусот

Слободен печат

Џенифер Лопез се обрати на шпански јазик за време на инаугурацијата: Ги расплака обожавателите

Слободен Печат

Кулинарски вештини: Станете вистински мајстор за чорби и супи

Слободен печат

Илон Маск има уште поголеми планови за „Tesla“: Но, дали има конкуренција?

Слободен Печат

Остави Коментар