Засладете го ова попладне – Баклава со вишни: Сочна и освежувачка, ќе ве освои за момент! (РЕЦЕПТ)

Засладете го ова попладне со овој божествен и сочен рецепт…

Состојки:

– половина килограм тенки готови кори
– 4 јајца
– 350 грама шеќер
– 200 мл масло
– 150 грама презла
– 1 кесичка прашок за печиво
– 300 грама вишни (замрзнати, од компот…)
– 200 мл вода
– ванилин шеќер

Подготовка:

– Јајцата, маслото и половина од количината шеќер измешајте ги, па додадете ја и презлата и прашокот за печиво.
– На дното од тавата за печење со димензии 40 см на 25 см наредете една четвртина од корите, па премачкајте ги со половина од смесата од јајца и ставете дел од вишните, прекријте со нова кора.
– Постапката повторувајте ја се додека не ги потрошите сите состојки, а на врвот завршете со кори.
– Печете на 185 целзиусови степени околу 45 минути, додека горната кора да добие златножолта боја и не стане крцкава.
– Сварете го шеќерот, ванилиниот шеќер и водата, па прелијте ја пречената баклава.

Прочитајте и...  Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат