9 C
Скопје

Во Кумровец илјадници луѓе го прославија Денот на младоста

По 15 пат денеска во родното место на Јосип Броз Тито Кумровец во Хрватска, се одржа прославата на Денот на младоста.

Оваа година имаше околу 15 илјади луѓе, најмногу досега, во претходните години имало најмногу 10 илјади.

Како и во минатите години, така и оваа, беше забрането да се вее исклучиво југословенското знаме и да се носи униформа на ЈНА, додека сите други комунистички симболи слободно можеа да се истакнат. Сепак, присутните носеа знамиња на Југославија.

Имаше посетители од сите делови на Хрватска, но имаше и од Словенија и Босна и Херцеговина.

Во Кумровец денес беше и поранешниот претседател на Југославија, а подоцна и на Хрватска, Стипе Месиќ.

Тој за српската телевизија Н1 изјави дека оние кои прослава на Денот на младоста го нарекуваат „бал на вампири“ се всушност оние кои не разбираат што се случило во Југославија и Хрватска во Втората светска војна.

Прочитајте и...  Во Скопје хоспитализирани уште 26 ковид пациенти

– Бал а вампири се оние кои Блејбург е местото каде што настанала Хрватска. Хрватска настанала во НОБ, борбата за самостојност на Хрватска, за враќање на Истра, Меѓумурје, Река, островите. Тоа е правата хрватска историја – изјави Месиќ.

Поврзани вести

Колхицинот се вклучува во протоколот за третман на ковид-19 во Грција

Слободен печат

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Слободен печат

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Остави Коментар