Во Кумровец илјадници луѓе го прославија Денот на младоста

По 15 пат денеска во родното место на Јосип Броз Тито Кумровец во Хрватска, се одржа прославата на Денот на младоста.

Оваа година имаше околу 15 илјади луѓе, најмногу досега, во претходните години имало најмногу 10 илјади.

Како и во минатите години, така и оваа, беше забрането да се вее исклучиво југословенското знаме и да се носи униформа на ЈНА, додека сите други комунистички симболи слободно можеа да се истакнат. Сепак, присутните носеа знамиња на Југославија.

Имаше посетители од сите делови на Хрватска, но имаше и од Словенија и Босна и Херцеговина.

Во Кумровец денес беше и поранешниот претседател на Југославија, а подоцна и на Хрватска, Стипе Месиќ.

Тој за српската телевизија Н1 изјави дека оние кои прослава на Денот на младоста го нарекуваат „бал на вампири“ се всушност оние кои не разбираат што се случило во Југославија и Хрватска во Втората светска војна.

Прочитајте и...  Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

– Бал а вампири се оние кои Блејбург е местото каде што настанала Хрватска. Хрватска настанала во НОБ, борбата за самостојност на Хрватска, за враќање на Истра, Меѓумурје, Река, островите. Тоа е правата хрватска историја – изјави Месиќ.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат