18 C
Скопје

Tag : ден на младоста

Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Ретро

Дали последната Штафета на младоста го навести распадот на Југославија? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Денот на младоста во Југославија се славеше на денешен ден – 25 мај, датум што е прогласен за роденден на Јосип Броз Тито, иако тој...
Вести Регион

Во Кумровец илјадници луѓе го прославија Денот на младоста

Слободен печат
По 15 пат денеска во родното место на Јосип Броз Тито Кумровец во Хрватска, се одржа прославата на Денот на младоста. Оваа година имаше околу...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ЗА ЈУГОНОСТАЛГИЧАРИТЕ: Како се прославуваше Денот на младоста во бивша Југославија (ВИДЕО)

Слободен печат
За време на бивша Југославија, 25 мај се славел како Ден на младоста, а на овој ден се одбележувал и роденденот на претседателот Јосип Броз...
Ви Препорачуваме Забава Магазин

Денес е 25 мај – заборавениот Ден на младоста на СФРЈ

Слободен печат
Одлуката 25 мај да се обележува како Ден на младоста е донесена на иницијатива на Јосип Броз Тито и Централниот комитет на народната младина на...