Во Јужна Кореа излечени пациенти повторно позитивни на корона

Јужнокорејските власти изјавија дека денеска дури 91 пациент за кои се сметало дека се излечени од корона вирусот покажале позитивни тестови.

Директорот на Корејскиот центар за контрола и спречување на заразата Џеонг Еингкјеонг изјави дека постои можност вирусот повторно да се активирал, и дека можеби не станува збор за повторно заразување.

Здравствените служби во земјата истакнуваат дека се уште не е јасна причината на оваа појав а и дека епидемиолошките истражувања се во тек.

Аналитичарите наведуваат дека можноста за повторно заболување од вирусот предизвикува меѓународна загриженост бидејќи голем број држави се надеваат дека заразеното население ќе развие доволно силен имунитет кој би ја спречил ваквата појава.

– Овој број ќе се зголемува, 91 е само почеток, вели професорот Ким Вуџу од Корејскиот универзитет.

Според мислењето на другите експерти, постои можност за погрешни резултати при испитувањето или дека остатоците од вирусот се уште останале во системот на пациентите, но дека не претставувале опасност за носителот или за другите лица.

Прочитајте и...  Трамп се налути на својата омилена социјална мрежа, а за се е виновен еден твит

Јужна Кореја денеска јавува за нови 27 смртни случаи, што пак е најниска цифра на дневно ниво. Вкупниот врој на заразени во земјата сега изнесува 10.450 лица, а починале 208 луѓе.

 

 

Прочитај повеќе

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат