Tag : пациенти

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во ,,8 Септември” четворица симнати од респиратор, а петмина од контролирана вентилација

Мирослава Бурнс
Во градската општа болница ,,8 Септември” од почетокот на пандемијата до сега, симнати од респиратор се четворица пациенти со тешки компликации од коронавирусот, дознава ,,Слободен...
Вести Македонија Слајдер

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

МИА Агенција
Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1,...
Вести Македонија Слајдер

Д-р Костов: Испишавме 15 пациенти, а примивме 8 изминатото деноноќие

Директорот на ГОБ 8 Септември доктор Кристијан Костов, вели дека утринава од ковид центарот се испишани 15 пациенти чија клиничка слика била значително подобрена по...
Вести Свет

Просечната возраст на пациентите во САД сега е за 15 години помала од пред неколку месеци

Слободен печат
Новозаболените од коронавирус во САД сега се во просек за 15 години помлади од пациентите во раните фази на пандемија, потврди главниот американски епидемиолог Ентони...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Бројот на испишани пациенти на Клиниката за инфективни болести е поголем од приемите

Слободен печат
Изминатите нeколку денови се намалува бројот на приеми споредено со тоа што беше пред десеттина дена кога имаше огромен број пациенти кои доаѓаа во болница...
Вести Македонија

Од 22 пациенти со Ковид-19 во болницата Козле, 2 се на кислородна поддршка и 2 деца се во добра општа состојба

Слободен печат
Дваесеттина пациенти се хоспитализирани во болницата на Козле, а вкупниот капацитет на болницата е 60-тина кревети со централен довод на кислорот, што е многу битно...
Вести Македонија Слајдер

Нови 176 случаи на Ковид-19 во земјава

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-61, Куманово-8, Дебар-1,...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Издадени се над три милиони електронски рецепти

Горан Наумовски
Веќе го реализиравме проектот за електронски рецепти. Изминативе два месеца тие се издаваат без посета на матичен лекар, изјави денеска министерот за информатичко општество Дамјан...
Вести Македонија Слајдер

Во Клиничката болница во Штип починаа двајца пациенти позитивни на коронавирусот

Слободен печат
На Инфективното одделение при Клиничката болница во Штип починаа двајца пациенти со Ковид – 19. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека...
Вести Македонија Слајдер

Д-р Гагачовска од Клиничка болница – Битола: Вирусот е подмолен, во моментов имаме 33 хоспитализирани пациенти (ВИДЕО)

Слободен печат
Од 7 април Клиничка болница – Битола е регионален КОВИД центар. Во моментов имаме 33 хоспитализирани пациенти. Морам да кажам дека добро се справуваме, но...