Tag : ковид

Вести Ви Препорачуваме Свет

Црни рекорди во Германија и САД, Белорусија поради ковид ги затвора границите

Слободен печат
САД денеска поставија нов рекорд во бројот на новозаразени лица – повеќе од 91.000. Европа се соочува со неконтролирано зголемување на бројот на нови инфекции,...
Вести Македонија

Уште еден починат од ковид-19 во велешката болница

Слободен печат
На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од ковид-19. -Тој е на 78-годишна возраст примен...
Вести Македонија

Инфективното во Прилеп полно, се преадаптираат други одделенија, недостасува персонал

Слободен печат
Oдделението за уво, нос и грло во прилепската градска болница веќе прими десет пациенти со полесна клиничка слика на коронавирусот. Со ова се растовари притисокот...
Вести Македонија Слајдер

Казни и до 50.000 евра со Законот за заштита на население

Весна Тодоровска
Поради коронавирусот конечно пред пратениците ќе се најде новиот Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Лажните вести за коронавирусот ја рушат довербата во институциите

Весна Тодоровска
Лажните вести за коронавирусот никако да стивнат. Како растат бројките на заболени од заразата кај нас дома, така расте и бројот на вести со кои...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Слободен печат
Употребата на крвна плазма од оздравени од коронавирусот за третман на пациенти е од мала корист, покажува најновото клиничко истражување спроведено во Индија. Резултатите од...
Вести Свет Слајдер

Мајка ја шокираше Италија: Дознала дека бебето има ковид-19 па го напуштила

Слободен печат
Мајка која својата ќерка ја однела во болница откако бебето се заразило од ковид-19, го напуштила, рекоа италијанските лекари. Кога жената и бебето минатата недела...
Здравје Магазин Магазин слајдер

„Долгиот ковид“ влијае на повеќе делови на телото и умот

Слободен печат
Долготрајната болест по инфекцијата со коронавирусот, која понекогаш се нарекува и „долг ковид“, можеби не е еден синдром, туку четири кои предизвикуваат вртлог од симптоми...
Вести Свет

Нивните имиња ги врежаа во камен: Оддадена почит на 179 лекари кои починаа од ковид во Италија

Слободен печат
Имињата на 179 италијански лекари кои починале од коронавирус, се врежани во камен во италијанското место Дуно, северно од Милано. Денеска откриениот мермерен споменик со...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сѐ повеќе ученици и наставници во изолација, дали наставата целосно ќе премине онлајн?

Михаило Донев
Бројот на активни случаи со ковид-19 во земјава во последните денови нагло расте, а тоа не ги одминува ниту училиштата, каде исто така се зголемува...