13 C
Скопје

Tag : ковид

Вести Свет

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат
Индија ќе регрутира стотици поранешни припадници на воениот медицински персонал за да му помогне на  здравствениот систем што е соочен со исклучително висок број на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс
Откако „Слободен печат“ објави дека Лекарска комисија му дала само три дена боледување на пациент отпуштен од приватна болница со ковид, а кој е кислородно...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Зошто земјите кои му дозволуваат на вирусот да дивее можат да го загрозат целиот свет?

Слободен печат
Минатата и оваа недела Индија ги сруши сите најцрни рекорди во ковид-19. Само во вторникот имало 357.229 нови инфекции и 3.449 смртни случаи. Билансот е,...
Вести Македонија Слајдер

Забрчанец: Медиумите дадоа сериозен придонес во спасување човечки животи, но неопходна е кампања за едукација за вакцините

Слободен печат
Медиумите одиграа значајна, можеби најважна улога, бидејќи ако не беа медиумите, медиумските платформи, дигиталните платформи, сигурен сум дека властите во било која држава ќе имаа...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Слободен печат
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи...
Вести Свет Слајдер

Ковид хорор пострашен од Индија: Премиерот на Непал моли за помош

Слободен печат
Во Непал, случаите на корона вртоглаво растат, болниците се пренатрупани, а премиерот моли за помош од друга земја. Минатиот викенд, 44 проценти од тестовите за ковид...
Вести Македонија Слајдер

Генералниот секретар на владата Мухамед Зекири прими кинеска вакцина

Слободен печат
Генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири денеска ја примил првата доза од кинеската вакцина „Синофарм“. Оваа вест тој ја објави на својот профил, каде упати...
Вести Македонија

Алијанса и Алтернатива бараат одговорност за бројот на починатите од ковид

Слободен печат
Коалицијата „Алтернатива и Алијанса за Албанците“ смета дека Владата и Министерството за здравство продолжуваат да се однесуваат несовесно во справувањето со пандемијата и тоа резултира...
Вести Хроника

Позитивна струмичанка на ковид-19 сакала да патува во Швајцарија, поднесена е кривична пријава

Слободен печат
СВР Струмица поднесе кривична пријава против Т.Р.(27) од  с.Мокрино, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се регистрирани 324 нови случаи на коронавирус, 26 лица починаа

Слободен печат
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи...